Česko o víkendu čeká vyvrcholení boje o vládu v krajích

Česko o víkendu čeká vyvrcholení boje o vládu v regionech. Lidé v krajských volbách rozhodnou o tom, zda si ČSSD udrží dominantní postavení v krajských zastupitelstvech, nebo bude muset alespoň část svých pozic přenechat zejména hnutí ANO 2011, které při své premiéře v krajských volbách může jen získat. V souběžném prvním kole senátních voleb hlasy voličů napoví, jestli budou mít sociální demokraté nadále hlavní slovo také v horní komoře Parlamentu.

Krajské volby jsou tradičně testem spokojenosti lidí s fungováním dosavadních regionálních vlád i s působením parlamentních zástupců včetně vlády. Podle expertů budou také svého druhu generálkou na sněmovní volby v příštím roce. Voliči zároveň ovlivní dění uvnitř stran a pozice jejich představitelů.

Předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka již před časem uvedl, že za úspěch by považoval, pokud by ČSSD udržela nejsilnější pozici v krajích i nejsilnější senátorský klub. Sociální demokracie má nyní 11 ze 13 hejtmanů a je členem všech krajských koalic. V horní parlamentní komoře má 33 zástupců.

Hnutí ANO ve své kampani se sloganem Chceme lepší Česko vsadilo na svého šéfa Andreje Babiše. Hnutí má zatím čtyři senátory a i bitvě o místa v horní komoře může jen získat. Lidovci mají ambici vrátit se do čela alespoň jednoho z krajů a obhajují tři senátorské mandáty. Jejich cílem je stát se druhou nejsilnější frakcí v Senátu a vystřídat na tomto místě ODS.

Občanští demokraté podobně jako další opoziční strany využili volby ke kritice dosavadních krajských vlád a rudooranžových koalic. I TOP 09 či Starostové se soustředili na kritiku vládních regulací či sporného rozdělování zakázek a dotací. Komunisté by rádi posílili své pozice. Před čtyřmi lety získali druhý nejvyšší počet mandátů a vedení Ústeckého kraje.

Minulé krajské volby vyhrála ČSSD, i když vítězství zopakovala jen v devíti ze 13 krajů a celkově obhajuje 205 mandátů. V Ústeckém a Karlovarském kraji dostala nejvíc mandátů KSČM, celkově 182. O 80 zastupitelských křesel méně měla ODS, ani vítězství v Plzeňském kraji jí ale k hejtmanství nepomohlo.

V Libereckém kraji vyhráli tamní starostové s 13 mandáty, spřízněné hnutí Starostové a nezávislí jich získalo ve zbytku republiky 25 ve spolupráci s TOP 09, které obsadila 19 křesel. Lidovci obhajují 61 mandátů. Do zastupitelstev se dostali i zástupci dalších 12 stran a hnutí. Regionální volby, páté v pořadí, jsou příležitostí pro různá lokální uskupení.

V senátních volbách se o znovuzvolení ucházejí opět dvě třetiny senátorů z 27, jimž končí dosavadní mandát. ČSSD bude obhajovat vítězství ve 12 obvodech, ODS v osmi. Pokud by žádného senátora nezískala, zbylo by jí šest členů horní komory. Jedenáctičlenný klub KDU-ČSL a nezávislí může volbami ztratit tři členy. Jen jeden mandát obhajuje šestičlenný klub Starostů, podobně jako pětičlenný klub ANO.

Nejcitelnějšímu oslabení bude čelit šestičlenný klub SPO a komunistů, který by mohl přijít o polovinu členů a tím i zaniknout. Pro zachování své existence potřebovat alespoň dva senátory, klub ANO jen jednoho. Dva senátory by kvůli obnovení svého klubu potřebovala ve volbách získat také Strana zelených. Volby budou rovněž příležitostí pro to, aby zastoupení v horní komoře získala TOP 09.

Krajské volby začnou společně s prvním kolem senátních voleb v pátek ve 14:00, hlasování po noční přestávce skončí v sobotu ve stejnou hodinu. Senátní finále se pak uskuteční o týden později.

Newsletter