Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Česko odvolalo nabídku vyslat ženisty na Golanské výšiny

Ministerstvo obrany odvolalo nabídku vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách, oblasti na pomezí Sýrie a Izraele. Zástupci OSN totiž změnili podmínky, chtěli Čechy nasadit v Sýrii. Ministerstvo přitom dosud předpokládalo, že česká ženijní četa bude působit na relativně stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Lidovým novinám (LN) to potvrdil mluvčí ministerstva Petr Medek.

„Je to definitivní rozhodnutí, ze strany OSN totiž došlo ke zcela zásadní změně podmínek. OSN po nás požadovala nasazení vojáků na syrské straně, a to je pro nás z bezpečnostních, operačních i politických důvodů zcela nepřijatelné,“ řekl deníku Medek.

Podle diplomatických zdrojů LN se na misi v uplynulých týdnech v tichosti dohodli zástupci českých ozbrojených složek, diplomacie a ústředí světové organizace. OSN počítala s nabídkou 30 až 40 českých ženistů, na místě měli být k 1. červenci, plně nasazeni o dva týdny později.

Jednání ale podle informací deníku ve středu krachla. Velitel mírových jednotek OSN, známých pod zkratkou UNDOF, indický generál Jai Menon prohlásil, že by své budoucí podřízené rád viděl na syrské straně, kde proti sobě bojují vládní síly prezidenta Bašára Asada a různé povstalecké skupiny, píše list. Podle zdroje LN z ministerstva obrany mělo velení jednotek UNDOF nasazených přímo na Blízkém východě jiné představy než celosvětové vedení mírových operací OSN v New Yorku.

V jednotkách UNDOF působí v současné době tři vojáci české armády. Od loňského července jsou v hlavním štábu mise v táboře Ziouani v části Golan okupované Izraelem. Rozsáhlejší zapojení českého vojska na Golanech dlouhodobě prosazoval prezident Miloš Zeman. Vidí v tom možnost boje proti islámskému terorismu.

Newsletter