Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Česko přešlo na digitální vysílání 2. generace. Dokončilo přechod na DVB-T2

České republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak nově mají digitální vysílání v lepší kvalitě.

 Ani ne za rok přešla celá Česká republika na nové televizní vysílání.  A to i přes to, že kvůli jarní vlně epidemie Covid-19 muselo dojít téměř k čtyřměsíčnímu přerušení přepínání,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: Období přelaďování a výměn televizních přijímačů, které pro některé domácnosti začalo už v letech 2017/18, tak s koncem letošního října skončilo. Týkalo se nejméně 2,5 milionu českých domácností, které bezplatné pozemní televizní vysílání využívají. Diváci díky DVB-T2 i nadále mají všechny nejsledovanější televizní programy zdarma a zpravidla v lepší i HD kvalitě.“

Cílem přechodu bylo, při zajištění stávajícího rozsahu a dostupnosti bezplatného celoplošného televizního vysílání, uvolnit kmitočty 700 MHz pro vysokorychlostní datové služby. Vycházelo to z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady z května 2017. Nyní je tedy 700 MHz plně k dispozici pro mobilní sítě. Uvolňování v ČR přitom začalo už během přípravy evropské harmonizace pásma UHF v roce 2016. Postup připravilo a následně realizovalo právě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s partnery.

„Během přechodu na DVB-T2 byly v letech 2017/2020 dočasně v provozu přechodové sítě DVB-T2 tak, aby české domácnosti měly dostatek času na výměnu přijímacích zařízení a zároveň byly vždy dostupné celoplošné televizní stanice. Data o prodeji TV přijímačů, které umožňují příjem DVB-T2, ukazují, že přechodové sítě měly na přechod na DVB-T2 pozitivní vliv,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Klíčovou roli sehráli provozovatelé vysílacích sítí. Zajistili potřebné kroky podle Technického plánu přechodu, který připravil Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Koordinační expertní skupinou MPO. Zahrnoval jak sestavení přechodových sítí, tak zahajování provozu nových finálních sítí DVB-T2 a vypínání sítí DVB-T v jednotlivých oblastech republiky.  Celkem se vyplo 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Přechod na DVB-T2 v tuto chvíli znamená dostupnost bezplatného zemského televizního vysílání minimálně do roku 2030.

Newsletter