Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Česko rájem bezkontaktních karet? Jsme prudce před Slováky či Poláky

Bezkontaktní platby kartami Visa prolomily hranici tří miliard transakcí u evropských obchodníků za uplynulých 12 měsíců. V období od května 2015 do dubna 2016 se počet „pípnutí“ v místě prodeje oproti předchozímu roku takřka ztrojnásobil. V celoevropském průměru je nyní bezkontaktní každá pátá platba provedená kartou Visa. Český trh však tyto statistiky dokonce předbíhá – podíl bezkontaktních plateb tu dosahuje rekordních 77 %.

„Co se týká moderních platebních technologií, lokální trh dlouhodobě potvrzuje, že Češi jsou nadšenými průkopníky v oblasti inovací. V bezkontaktním placení jsou již několik let absolutními lídry Evropy. Ve srovnání patnácti trhů si pevně drží první pozici. Nejvíce se jim blíží Poláci a Slováci, kteří aktuálně provádějí bezkontaktně přibližně každou druhou platbu,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Rekordní tři miliardy bezkontaktních plateb za rok

Největší boom zažívají restaurace

Rostoucí oblibu bezkontaktních plateb u spotřebitelů potvrzují meziroční nárůsty v řádech desítek až stovek procent napříč všemi oblastmi prodeje. Nejvýraznější navýšení počtu transakcí v rámci Evropy jsou patrná v oblasti každodenních nákupů – tedy v restauracích (+ 153 %), obchodech (+ 146 %) a supermarketech (+ 119 %).

„Tento markantní nárůst v oblasti bezkontaktního placení ovlivňuje hned několika skutečností. Za prvé stále více lidí vlastní a používá bezkontaktní platební kartu – v Evropě nyní registrujeme 165 milionů bezkontaktních Visa karet. V České republice je to pak více než 3 miliony, což je meziroční nárůst 19 %. Za druhé jde rozvoj inovativních metod placení ruku v ruce se zdokonalováním akceptační sítě – ke konci dubna jsme v rámci Evropy registrovali 3,2 milionu platebních terminálů u obchodníků, což je takřka o čtvrtinu (23 %) více než před rokem. Na českém trhu jich aktuálně máme 142 000, z nichž je více než 85 000 bezkontaktních. 
U bezkontaktních terminálů se tak jedná o 55% nárůst,“
 vyčísluje Marcel Gajdoš.

V neposlední řadě uvádí Marcel Gajdoš jako velmi důležité také pronikání bezkontaktních plateb do oblasti dopravy. Jen v Londýně bylo od spuštění bezkontaktního placení v MHD uskutečněno přes 400 milionů jízd zaplacených pípnutím. „Po vzoru Londýna nyní intenzivně pracujeme na tom, aby podobně efektivní řešení fungovala i u nás. Nejblíže k tomu má Ostrava, která na „londýnský“ systém přejde už během letošního léta,“ doplňuje Gajdoš.

Evropa: Vývoj podílu bezkontaktních plateb v rámci všech karetních transakcí v místě prodeje

Březen 2013 Březen 2014 Březen 2015 Březen 2016
1,7 % 4,1 % 10,4 % 21,1 %
každá 60. platba každá 24. platba každá 10. platba každá 5. platba

Zdroj: Statistiky Visa Europe

Newsletter