Česko varuje před cestami do Etiopie kvůli násilným střetům

České ministerstvo zahraničí varuje před cestami do východoafrické Etiopie kvůli násilným střetům vládních sil s demonstranty. Ministerstvo to dnes oznámilo na svém webu. Minulý víkend byla při potlačování protestů v Etiopii zabita zřejmě téměř stovka lidí. Demonstrace se podle ministerstva objevily i v turistických oblastech.

„V regionu Oromia, který obklopuje hlavní město Addis Abebu, dochází od listopadu 2015 k občasným bezpečnostním incidentům, jako jsou blokády silnic, násilné protesty či střety s bezpečnostními složkami, které si již na obou stranách vyžádaly řadu obětí na životech,“ sdělilo ministerstvo. Zatím se střety objevovaly hlavně v okolí měst Ziway, Šašemene a Ambo. „Další se ovšem mohou vyskytnout neočekávaně prakticky kdekoli v regionu, včetně všech hlavních silničních tahů z Addis Abeby,“ doplnil úřad.

V pondělí uvedla agentura AP, že etiopské bezpečnostní síly při potlačování víkendových protivládních protestů zabily nejméně 97 lidí. Odvolala se na předběžnou bilanci tamních opozičních zdrojů a organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Etiopská vláda, která vyzvala k násilnému potlačení pouličních protestů, se k počtu obětí nevyjádřila. Podle českého ministerstva zahraničí se masové demonstrace rozšířily také do turisticky oblíbených měst Gondar a Bahir Dar.

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zvážit potřebu cest do těchto regionů a v případě uskutečnění cesty průběžně sledovat aktuální bezpečnostní situaci a dbát maximální opatrnosti,“ uvedl úřad. Poradil také všem českým občanům, aby se před cestou registrovali v online databázi cestovatelů. Informace a kontakty, které turista vloží do databáze, mohou státu pomoci, aby pak cestovatele včas varoval před nebezpečím nebo jim rychle poskytl pomoc.

Newsletter