Český Aeroholding vloni vyplatil státu dividendu 306 milionů Kč

Český Aeroholding, který spravuje mimo jiné pražské Letiště Václava Havla, vloni státu vyplatil dividendu 306 milionů korun. Letos má do státní kasy vyplatit částku v rozmezí 342 milionů až 1,5 miliardy Kč. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí. Úřad plánuje v budoucnu rovněž masivně investovat do rozvoje pražského letiště.

Plán ministerstva počítá s investicí 14 až 15 miliard korun do roku 2035. Do tohoto roku by letiště mělo odbavit na 25 milionů cestujících, což znamená zdvojnásobení současného počtu pasažérů, kteří největší tuzemský vzdušný přístav využívají. Tím by překonalo současný počet pasažérů vídeňského letiště, které vloni odbavilo necelých 23 milionů cestujících.

Státní holding, sdružující kromě letiště ještě další státem vlastněné společnosti věnující se letectví, obdržel během loňského roku od agentury Moody´s opakovaně vyšší rating, v současnosti je holding hodnocený známkou A2 s pozitivním výhledem, který naznačuje další možné zlepšení. To podle ministerstva odpovídá zlepšení hospodaření firmy.

Hospodářské výsledky za loňský rok plánuje holding oznámit během května. V roce 2014 společnost skončila ve ztrátě 324 milionů korun.

Český Aeroholding, který zaměstnává 4500 zaměstnanců, je tvořen pražským letištěm, leteckými mechaniky ze společnosti Czech Airlines Technics a zaměstnanci odbavení z Czech Airlines Handling. V Českých aeroliniích (ČSA) drží stát prostřednictvím aeroholdingu necelých 20 procent akcií.

Newsletter