Český HDP by si díky TTIP polepšil o 0,1 pct. odhaduje institut

Hrubý domácí produkt v České republice by díky uzavření smlouvy nazývané Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP) vzrostl o 0,1 procenta. Vyplývá to ze studie Světového obchodního institutu (WTI), která hodnotí možné dopady dohody, o které vyjednávají Spojené státy a Evropská unie, na jednotlivé státy unie.

Spotřebitelské ceny v ČR by podle odhadů WTI poklesly průměrně o 0,1 procenta. Nejvýraznější by byla změna u motorových vozidel, kde institut odhaduje snížení o 0,9 procenta. U dopravních zařízení by se jednalo o 0,6 procenta a o dvě desetiny procentního bodu menší pokles očekává studie u chemických a farmaceutických výrobků.

Výrazněji než v ČR by se podle studie dohoda TTIP projevila v praxi na Slovensku, kde výzkum očekává růst hrubého domácího produktu o 0,5 procenta a příliv investic. V ČR má naopak investic ubýt o 0,2 procenta. „Obecně jsme došli k tomu, že ve 27 z 28 členských států budou dopady pozitivní, pouze na Maltě vyšel negativní výsledek,“ řekl ČTK a slovenské RTVS Nicholas Hodac z Americké obchodní komory při EU.

Rozhovory o smlouvě TTIP trvají tři roky, minulý týden se v Bruselu uskutečnilo 14. vyjednávací kolo. Dohoda by měla odstranit většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Ministerstvo průmyslu a obchodu očekává v případě podpisu TTIP v Česku pozitivní dopad na HDP, zaměstnanost i obchodní bilanci.

Některé země EU mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin. Tvrdí například, že Evropa bude muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí a sociální výdobytky. Protesty provázely v Bruselu i jednání v průběhu minulého týdne.

Newsletter