Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Český index PMI na nejnižší úrovni za více než šest let

Březnová data signalizovala jasné zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Hlavní hodnota PMI klesla na nejnižší úroveň od prosince 2012 vzhledem k dalšímu snížení objemů výroby i nových zakázek. Pokles objemů práce byl, stejně jako v únoru, největší od října 2012. Pokles zahraniční poptávky byl přitom nejrychlejší od června 2009. Tlak na kapacity se následně snížil a firmy zaregistrovaly nižší objem nedodělků a pokles zaměstnanosti. Výhledy na výrobu v příštím roce zůstaly kvůli slabší poptávce utlumené.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní index PMI v březnu klesl z únorové hodnoty 48,6 bodu na 47,3 bodu, čímž vykázal čtvrté měsíční zhoršení stavu českého zpracovatelského sektoru. Pokles byl nejhorší od konce roku 2012 a průměr prvního čtvrtletí roku 2019 byl navíc nejnižší od posledního čtvrtletí 2012.

K poklesu hlavní hodnoty přispělo zejména snížení výroby, které bylo nejprudší od prosince 2012. Řada respondentů tuto skutečnost připsala slabší poptávce a nižším objemům nových zakázek.

Ty v březnu klesly pátý měsíc v řadě nejvyšším tempem podruhé od října 2012. Účastníci pokles spojovali s ochlazením poptávky od domácích i zahraničních klientů. Pokles exportních zakázek dokonce zrychlil na nejvyšší tempo za bezmála deset let.

V sektoru následně klesla zaměstnanost i rozpracovanost. Objem nedodělků klesl poprvé od listopadu 2016, byť mírně. Počet pracujících se vzhledem k problémům se sháněním zručných pracovníků a nižším objemům nových zakázek snížil nejrychleji od ledna 2013.

Březnový průzkum ukázal, že sentiment českých výrobců týkající se vyhlídek na výrobu v příštím roce relativně ochabl. Jejich důvěra klesla na nejnižší úroveň od konce roku 2012. Cenové tlaky v březnu oslabily. Inflace cen vstupů i výstupů zmírnila z vysokých hodnot loňského roku, přičemž náklady vzrostly nejméně od prosince 2016. Nákupy vstupů v české výrobě klesly nejvíc od prosince 2012 a prudce se snížily také objemy skladovaného materiálu.

Newsletter