Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl

Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl. Puncovní úřad opatřil ochrannou známkou 939.000 zlatých šperků, meziročně o 13 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o pět procent na 1,17 milionu kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2016.

Úřad uvedl, že „1,844 tuny zlata, 8,597 tuny stříbra a přes dva miliony kusů vyzkoušeného a označeného zboží je úctyhodný výkon od 39 pracovnic, které tyto činnosti v Puncovním úřadě vykonávají“.

Potěšitelný je podle úřadu relativně vysoký podíl tuzemských výrobců na celkovém množství zboží z drahých kovů, u zlata je to 44,2 procenta, u stříbra 18,3 procenta. „To potvrzuje dobrou konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem,“ píše se ve zprávě.

Puncovní úřad označil loni 939.000 kusů zlatých šperků o celkové hmotnosti 1,8 tuny a 1,17 milionu kusů stříbrných šperků o hmotnosti 8,6 tuny. Šperky se do ČR nejčastěji dovážejí z Německa, Itálie, Turecka a Číny.

U předloženého zboží byly často zjištěny závady v ryzosti, pro něž nebylo zboží uvolněno k prodeji, a také další nedostatky. V roce 2016 zachytil úřad celkem 18.391 kusů závadných šperků. Mezi nedostatky, které zjistil, figurovala špatná deklarovaná ryzost, nižší než zákonná ryzost či šperky byly z obecného kovu.

Newsletter