Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl

Český trh se zlatými šperky loni opět mírně vzrostl. Puncovní úřad opatřil ochrannou známkou 939.000 zlatých šperků, meziročně o 13 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o pět procent na 1,17 milionu kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2016.

Úřad uvedl, že „1,844 tuny zlata, 8,597 tuny stříbra a přes dva miliony kusů vyzkoušeného a označeného zboží je úctyhodný výkon od 39 pracovnic, které tyto činnosti v Puncovním úřadě vykonávají“.

Potěšitelný je podle úřadu relativně vysoký podíl tuzemských výrobců na celkovém množství zboží z drahých kovů, u zlata je to 44,2 procenta, u stříbra 18,3 procenta. „To potvrzuje dobrou konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem,“ píše se ve zprávě.

Puncovní úřad označil loni 939.000 kusů zlatých šperků o celkové hmotnosti 1,8 tuny a 1,17 milionu kusů stříbrných šperků o hmotnosti 8,6 tuny. Šperky se do ČR nejčastěji dovážejí z Německa, Itálie, Turecka a Číny.

U předloženého zboží byly často zjištěny závady v ryzosti, pro něž nebylo zboží uvolněno k prodeji, a také další nedostatky. V roce 2016 zachytil úřad celkem 18.391 kusů závadných šperků. Mezi nedostatky, které zjistil, figurovala špatná deklarovaná ryzost, nižší než zákonná ryzost či šperky byly z obecného kovu.

Newsletter