Český zahraniční obchod v lednu zaznamenal další pokles cen

Ceny v zahraničním obchodu v lednu meziročně opět klesly. U vývozu se snížily o 0,4 procenta a u dovozu o 1,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Vývoj cen ovlivnilo podle statistiků hlavně výrazné zlevnění minerálních paliv. Meziměsíčně dovozní ceny klesly o 0,2 procenta, ale vývozní naopak o 0,3 procenta vzrostly.     

Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly již loni v prosinci, po 13 měsících růstu. Propad nezastavil ani na začátku letošního roku, ale zpomalil. V prosinci činil pokles cen vývozu 1,1 procenta a dovozu 1,9 procenta. Jak u vývozu, tak u dovozu se na celkovém vývoji podle ČSÚ podílely nejvíce pokles cen minerálních paliv. Ve vývozu zlevnily o 15,9 procenta a v dovozu o 26 procent.     

V rámci vývozu klesly také ceny potravin a ostatních surovin shodně meziročně o pět procent a ceny chemikálií o 4,8 procenta. Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů o 1,8 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků shodně o 0,9 procenta.     

V dovozu klesly meziročně ceny ostatních surovin o 10,6 procenta a ceny potravin o 3,3 procenta. Rostly nejvíce ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 4,4 procenta, ceny strojů a dopravních prostředků stouply o 3,6 procenta a ceny polotovarů o 1,5 procenta. 

Newsletter