Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Čeští drůbežáři cítí kvůli Polsku větší zájem o česká vejce

Čeští drůbežáři zaznamenali po nalezení salmonely ve vejcích z Polska růst poptávky po českých vejcích. Nemají ale dost nosnic, aby zájmu využili. ČTK to řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie ČR Gabriela Dlouhá. Podle ní byli chovatelé slepic v minulosti nuceni kvůli přebytkům z polského trhu zmenšovat chovy. Veterináři zakázali v tomto týdnu prodej přibližně 3,5 milionu vajec z Polska. Vejce mohla obsahovat bakterie salmonelózy.

„Samozřejmě nyní zaznamenáváme výrazný nárůst poptávky po konzumních vejcích, ovšem naše kapacity nejsou schopny okamžitě uspokojit tuto zvýšenou poptávku, neboť kvůli dlouhodobě nízkým likvidačním cenám vajec jsme museli snížit počty chovaných nosnic a tím i produkci v tomto období spíše snižovat,“ řekla ČTK Dlouhá. Podle Českého statistického úřadu se počty slepic v ČR k dubnu meziročně snížily o 2,9 procenta na 6,12 milionu. Stavy nosnic je možné zvýšit, bude to ale trvat minimálně tři čtvrtě roku, dodala Dlouhá.

Podle ní není jisté, že by v té době obchodní řetězce stále česká vejce poptávaly, můžou se znovu vrátit k polským. „Nejsou to první problémy s vejci z Polska, která se po čase na náš trh vždy dokázala vrátit a my jsme měli velké problémy s odbytem naší produkce,“ dodala.

Polská vejce, která mohla obsahovat bakterie salmonelózy, v ČR obdržely Kaufland, Tesco a Ahold a zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic. Ten už uvedl, že je nechal zlikvidovat. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy hygienici nemají žádnou informaci o výskytu salmonely v souvislosti s polskými vejci.

Loni se do ČR dovezlo zhruba 800 milionů vajec, meziročně o 123 milionů více. Podle veterinářů nahlásila polská třídírna Fermi Drobiu Wozniak jenom během letošního roku dovoz 49,3 milionu vajec do ČR.

Newsletter