Čeští hoteliéři: Letošní sezóna byla jedna z nejlepších za poslední roky

Letošní letní sezónu hodnotí čeští hoteliéři jako jednu z nejlepších za poslední roky. K větší obsazenosti přispělo teplé a slunečné počasí. Vedra vyhnala Čechy do hor i k vodě, některé horské hotely byly během tropických teplot zcela obsazené. Ubytovatelé napříč kraji se shodují, že letos přibylo domácích návštěvníků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi subjekty v cestovním ruchu.

„Červen, červenec i srpen patřily ve srovnání s minulými lety k nadprůměrným měsícům, pozitivní trend jsme pozorovali u všech ukazatelů,“ uvedla mluvčí hotelové sítě CPI Hotels Dana Belušová. Národnostní složení hostů u dražších hotelů se podle ní příliš neměnilo, do první pětky patří turisté z Německa, Velké Británie, Spojených států, Ruska a Izraele.

Také podle obchodní manažerky společnosti Accor Daniely Nové byla letní sezona pro všechny hotely velmi úspěšná. „Především v červenci jsme zaznamenali výrazný nárůst obsazenosti i průměrné ceny ve srovnání s předchozími roky,“ dodala. V srpnu podle ní obsazenost vzrostla v průměru o šest procent.

Návštěvnost hotelů a penzionů v Krkonoších a v Orlických horách meziročně vzrostla až o pětinu. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn přibyli hlavně Češi a Poláci. „Nezklamala návštěvnost Němců a Nizozemců. Při stejných cenách jako loni byl pro cizince pobyt výhodný i díky oslabené koruně vůči euru,“ uvedl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Rekordní léto zažili například v čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář v krkonošském středisku Harrachov. „Hlavně v těch vedrech k nám hodně jezdili lidi z Prahy, schovat se před vedrem,“ řekl ČTK ředitel hotelu Marian Novotný.

Také ubytovatelé na jižní Moravě si končící sezonu chválí. Byla pro ně lepší než loňská a pro mnohé nejlepší minimálně za posledních pět let. Přibylo především českých turistů. „Báli jsme se, že lidé nebudou tolik jezdit, protože se stavěl nový vchod do Punkevních jeskyní a Dům Moravského krasu, ale přijeli. Nastartovalo se to minulý rok. Možná lidé opustili kvůli obavám některé zahraniční destinace, možná už se moře nabažili,“ uvedl ředitel Skalního mlýna Zdeněk Kozman.

Více turistů než loni přijelo podle odhadů i do Českého Krumlova, kde je k dispozici 4500 lůžek. „Byly dny, kdy bylo problematické najít ubytování,“ uvedla Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Sezona v kempech na Vltavě, které provozuje společnost Ingetour, bude letos podle manažera Pavla Koloucha nejlepší za posledních osm let. „Při rezervacích měli vodáci opět větší zájem o ubytování pod střechou, v chatkách a ubytovnách. Všechny kempy na spodním toku mezi Vyšším Brodem a Boršovem jsou spokojeny, díky upouštění vody z Lipna, horší to bylo v úseku nad Lipnem, kde od začátku srpna nebyla voda,“ řekl Kolouch. Voda chyběla především v Lužnici, kde někteří provozovatelé kempy v srpnu zavřeli, vodáci nepřijeli.

Newsletter