Čeští oceláři: Rostoucí levné dovozy z Číny ničí evropský trh

Levná čínská ocel, která zaplavuje svět, ničí celý ocelářský trh, především evropský, říkají čeští oceláři. Za dva roky se Čína stala z největšího světového importéra oceli největším vývozcem. Kvůli poklesu domácí poptávky má obrovské přebytky oceli, kterou vyváží do celého světa za likvidační ceny, řekli dnes ČTK zástupci tuzemských hutních firem.

Evropští oceláři volají po ochraně trhu a zavedení antidumpingových opatření. „Bojujeme o to, aby Čína, která dotuje svými pobídkami čínské zboží při exportu, nedostala takzvaný status tržního hospodářství, a tudíž byla efektivní možnost antidumpingových a antisubvenčních řízení,“ řekl generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Personální ředitel ArcelorMittalu Ostrava a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj uvedl, že pokud by se Číně udělil status tržní ekonomiky, znamenalo by to ohrožení nejen hutního, ale i automobilového, papírenského, keramického a sklářského průmyslu. V celé EU by podle něj mohlo zaniknout až 3,5 milionu pracovních míst.

Majitel Z-group Steel Holding Zdeněk Zemek řekl, že čínský ocelářský průmysl loni prodělal více než 367 miliard korun a jeho ztráty se meziročně zvýšily čtyřiadvacetinásobně. Klesající spotřeba oceli nutí čínské ocelárny ke stále většímu vývozu, který loni dosáhl rekordních 112 milionů tun. „To likviduje evropské ocelárny, které nedokážou za tak nízké ceny ocel vyrobit,“ řekl Zemek.

Newsletter