Čeští politici, delegace s Gazdíkem, jsou drženi na moskevském letišti

Pracovníci moskevského letiště Šeremeťjevo brání české delegaci v čele s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem v odletu českým armádním speciálem do Uljanovska, kde chtějí čeští představitelé odhalit památník padlým československým legionářům. ČTK to telefonicky sdělil Gazdík s tím, že nezná důvod postupu ruské strany a že část programu již musela být zrušena. České ministerstvo zahraničí incident řeší, jeho důvody ale rovněž dosud nezná.

„Přestože bylo vše domluveno dlouho dopředu, ruská strana trvala na celní kontrole,“ uvedl Gazdík. Následně delegaci podle něj odmítla pustit zpět do letadla, její členové čekají na letišti už několik hodin. „Nerozumíme tomu,“ prohlásil po dnešních 10:00 SELČ Gazdík.

„Mělo to být mezipřistání, aby přistoupili zástupci české ambasády v Moskvě,“ řekl Gazdík. Dodal, že doklady mají členové delegace u sebe a ve vstupu do letadla jim brání civilní zaměstnanci letiště.

„Jediným sděleným oficiálním důvodem je to, že je nás více, než nás přiletělo. Lidé (z české ambasády) ale prošli bezpečnostní i pasovou kontrolou,“ dodal Gazdík. Události na letišti považuje za vážný incident. O věci hovořil i s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Ten v rozhovoru s Českou televizí řekl, že doufá, že se věc vyjasní jako nedorozumění.

Hamáček neví o žádném možném problému v česko-ruských vztazích, které by s dnešním zadržováním letu souvisel. Přesto se spekuluje, že by za incidentem mohly být politické důvody, nikdo to však oficiálně nepotvrdil.

Hamáček také řekl, že let byl řádně ohlášen a povolen. Kvůli incidentu telefonicky hovořil s ruskou ambasádou v Praze, aby vyjádřil znepokojení a požádal o tlumočení tohoto stanoviska do Moskvy. Informoval rovněž kancelář českého prezidenta Miloše Zemana. Na řešení již pracuje české ministerstvo zahraničí.

„Zatím nemáme žádné informace z ruské strany. Předpokládáme, že jde o administrativně-technický problém, který bude brzy vyřešen. Usuzujeme tak i z toho, že cesta české delegace dosud probíhala bez problémů,“ řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Irena Valentová.

Hamáček označil ruský postup za vysoce nestandardní a prohlásil, že si nepamatuje, že by v minulosti někdo zpochybňoval možnost speciálu české armády přepravovat české občany.

Zatím není jasné, kdy bude letoun v cestě pokračovat. Gazdík by přesto rád do Uljanovska odletěl. Hamáček nicméně nevyloučil, že v případě větších komplikací by se letoun z Moskvy vrátil do Česka.

České velvyslanectví podle Gazdíka poslalo ruským úřadům protestní nótu. „Není úplně obvyklé, aby drželi místopředsedu parlamentu na letišti,“ podotkl Gazdík.

Česká delegace, ve které jsou vedle místopředsedy dolní parlamentní komory také zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské, má odhalit památníky v Uljanovsku a Syzrani.

Newsletter