ČEZ: Dopad odstávek jaderných elektráren bude letos 3 mld. Kč

Dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Na tiskové konferenci k výsledkům společnosti za první pololetí to řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. Jde o značné navýšení i proti původním plánům ČEZ.

„Celkový dopad v penězích proti tomu, co jsme očekávali, je asi 2,5 miliardy korun. Z toho 600 milionů je dopad do prvního pololetí, ve druhém pololetí pak očekáváme dopad 1,9 miliardy Kč,“ uvedl Novák.

Zisk ČEZ ve 2. čtvrtletí spadl o polovinu na 3,8 miliardy korun

ČEZ v minulém roce rozšířil především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Technici navíc provádějí zkoušky zařízení a investice, jež ČEZ potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu, které ještě potřebuje získat pro tři ze čtyř bloků elektrárny. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk v červnu uvedl, že rozsáhlé kontroly skončí příští rok.

ČEZ dnes oznámil, že mu v pololetí meziročně klesla výroba elektřiny z jádra o šest procent na 14,3 terawatthodin (TWh). Již v únoru Beneš uvedl, že v loňském roce přišel ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun.

Newsletter