Oproti konsensu trhu horší výsledek amerického HDP za 2Q podpořil výprodejní tlaky na dolaru. Dolarový index klesl pod 92 bodů, proti euru se kurz posunul k 1,1880 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna se obchoduje nad hranicí 25,50 za euro.

ČEZ ESCO roste, má čtyři nové členy v Česku i Polsku

AKTUALIZOVÁNO – Skupina ČEZ rozšířila své kompetence v oblasti komplexních energetických služeb pro zákazníky z řad firem a veřejné správy (ESCO). Kupuje většinové či stoprocentní podíly ve výrobci světel Hormen CE, dodavateli klimatizací AirPlus, společnosti instalující fotovoltaické elektrárny OEM Energy a firmě Easy Power, která provozuje lokální distribuční soustavy.

AirPlus, Easy Power a Hormen jsou české společnosti a kupujícím je ČEZ ESCO. Polská společnost OEM Energy bude spadat pod ESCO International.

„Zájem o komplexní energetické služby zaměřené na decentrální energetiku a úsporná řešení roste v celé Evropě. Ambiciózní environmentální cíle Evropské unie a požadavky zákazníků na individualizovaná chytrá řešení dokládají, že tento trend bude trvalý,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani. „Nové akvizice pro nás znamenají jednak další posílení na českém trhu energetických služeb, jednak akviziční vstup na polský trh, kde chceme ESCO služby dále rozvíjet,“ dodává Cyrani.

Evropská unie si stanovila do roku 2030 cíl snížit emise skleníkových plynů o 40 procent, spotřebu energií o 30 procent a cíl podílu výroby energií z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě 27 procent. V současné době se vedou diskuse o dalším zpřísnění některých z těchto cílů. Právě společnosti poskytující služby v sektoru ESCO budou pomáhat průmyslu, městům i veřejné správě tyto cíle naplnit.

Země, na které se chce ČEZ v sektoru ESCO v první etapě soustředit, jsou vedle Česka a Slovenska také Německo, Polsko a případně Rumunsko. Německý trh ESCO podle odhadů poroste ročně o sedm procent a podobně expandují i trhy ESCO v Polsku a Rumunsku, kde se například v segmentu projektů energetických úspor čeká každoročně dvouciferný růst.

„Jedná se o země, které nám jsou blízké geograficky a kulturně. Zároveň jsou to trhy, na kterých už Skupina ČEZ působí a které dobře zná,“ říká ředitel ESCO International Jaroslav Macek. „V následující etapě jsou pak přirozeným cílem pro rozvoj další země západní Evropy.“

ČEZ letos vstoupil na německý trh ESCO koupí společnosti Elevion. Společnost OEM Energy je prvním akvizičním cílem v ESCO na polském trhu, kde ČEZ působí zároveň i prostřednictvím společnosti ČEZ ESCO Polska. Ta nedávno realizovala například zajímavé zakázky v sektoru veřejného osvětlení nebo modernizace energetického hospodářství budov.

Ve společnosti OEM Energy, která je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely a tepelnými čerpadly, kupuje ČEZ 51procentní podíl s opcí na pozdější získání zbylého podílu.

ČEZ zároveň posiluje na českém trhu ESCO. Kupuje 51procentní podíl ve výrobci a dodavateli venkovního i interiérového osvětlení Hormen CE, stoprocentní podíl v dodavateli vzduchotechniky AirPlus a stoprocentní podíl ve společnosti Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy.

„Jde o firmy se skvělou pověstí na českém trhu, které mají za sebou stovky realizovaných projektů,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „V oblasti osvětlení, vzduchotechniky a lokálních distribučních soustav už působíme a novými akvizicemi naše portfolio dále rozšíříme. Hormen nám umožní dodávat řešení zahrnující i atypická a designově složitější svítidla, Airplus je specialistou na menší vzduchotechnické a klimatizační jednotky, než které teď poskytujeme. Akvizicí Easy Power zas víc než zdvojnásobujeme počet provozovaných lokálních distribučních soustav na 35,“ doplňuje Čermák.

O AirPlus
Na trhu působí od roku 2002. Je specialistou na dodávky, montáže a servis menších vzduchotechnických a klimatizačních jednotek, a vhodně tak doplňuje sortiment AZ Klima, který je zaměřen na větší instalace. Firma ročně nainstaluje až 600 jednotek a 3500 servisuje. Mezi významné zákazníky patří AGIP, Benzina, Raiffeisenbank, RobinOil nebo Unipetrol. Firma má přibližně 40 zaměstnanců, její průměrné roční tržby za posledních pět let přesahovaly 80 milionů korun. ČEZ ESCO kupuje 100procentní podíl ve firmě.
O Hormen CE
Na trhu působí od roku 2004. Zabývá se projektováním, realizací a výrobou svítidel. Je předním dodavatelem pro kanceláře, hotely, obchodní prostory, veřejné budovy a průmysl. Mezi reference patří pražská obchodní centra Quadrio a Florentinum, akvaparky Aqualand Moravia v Pasohlávkách a Aquapalace Praha nebo ostravský administrativní komplex Nová Karolina Park. Firma sídlí v Praze a její výrobní závod v Brně. Má téměř 60 zaměstnanců. Průměrné roční tržby za posledních pět let přesahují 170 milionu korun. Hormen je finalistou soutěže Vodafone firma rok 2014. ČEZ ESCO kupuje 51procentní podíl, zbylých 49 procent si ponechávají manažeři a dosavadní majitelé Jiří Hrachovina a Marek Fišer.
O Easy Power
Byla založena roku 2008 a specializuje se na provoz lokálních distribučních soustav. 17 jich vlastní a osm jich má v pronájmu. Jde o distribuční soustavy průmyslového, administrativního i rezidenčního typu. Celkový objem distribuované elektřiny je 13 GWh. ČEZ ESCO kupuje 100procentní podíl ve firmě.
O OEM Energy
OEM Energy je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely. Nabízí modernizaci a instalaci solárních termických a fotovoltaických panelů a také instalace bojlerů nebo tepelných čerpadel. Jejími zákazníky jsou samosprávy, průmysl a v menší míře i domácnosti. Společnost sídlí ve městě Ruda Slaska, nedaleko Katovic v Horním Slezsku. Průměrné roční výnosy za poslední tři roky dosahovaly 30 milionů zlotých. Firma má přes 20 zaměstnanců. ČEZ kupuje 51procentní podíl, zbytek budou držet manažeři a stávající společníci Marek Szymański, Marcin Supernak, Jarosław Nycz a Adam Małek.

Newsletter