Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

ČEZ odstaví uhelnou elektrárnu v Bulharsku. Nesplňuje kritéria

ČEZ chce od příštího roku pozastavit provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně. Firma se totiž nedohodla s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) na financování modernizace elektrárny. Ta má od příštího roku splňovat normy EU v oblasti životního prostředí a k tomu je modernizace nutná.

Jednání ČEZu s BEH zkrachovala, když analýza trhu ukázala, že investice by se za současných cen elektrické energie a emisních povolenek nevyplatila.

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Navíc je závislá na dovozu černého uhlí z Ukrajiny. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry a tři ze šesti bloků jsou mimo provoz už nyní, další tři se odstaví začátkem roku 2015.

ČEZ koupil elektrárnu ve Varně v roce 2006 za 206 milionů eur a dalších 100 milionů eur vynaložil na zvýšení kapitálu.

Newsletter