Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

ČEZ postaví pro Pražskou teplárenskou plynový horkovodní zdroj

Společnost ČEZ Energetické služby zahájila stavbu moderního horkovodního zdroje pro oblast pražských čtvrtí Holešovice a Letná. Dílo by mělo být uvedeno do zkušebního provozu na podzim letošního roku. Stavba je realizována ve sdružení se společností TELO.

„Jsme rádi, že můžeme přispět k modernizaci teplárenství v našem hlavním městě. Podpisu smlouvy předcházelo tříkolové výběrové řízení, které začalo v březnu minulého roku. Součástí díla byla i příprava realizační projektové dokumentace,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Výstavba špičkového plynového horkovodního zdroje Holešovice byla zahájena v květnu a souvisí s postupným přebudováním parovodních rozvodů Pražské teplárenské na efektivnější horkovody.

„Technicky se jedná o výstavbu špičkovací plynové horkovodní kotelny (130/70°C) na klíč, a to o celkovém instalovaném tepelném příkonu v palivu 49 MWt. Důležitou součástí kotelny je výstavba čerpací stanice se dvěma samostatnými skupinami čerpadel pro distribuci tepla v horké vodě do soustav horních a dolních Holešovic,“ uvedl Daniel Morys, generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby.

V Holešovicích také vznikne rozvodna 22/0,4 kV s transformačním výkonem 2,5 MW, která bude zajišťovat napájení vlastní spotřeby kotelny a čerpací stanice. V rámci díla budou instalovány 2 žárotrubné kotle, které obstarají požadovaný tepelný výkon. Budova kotelny a její technologie musí být zároveň dimenzovány a připraveny na budoucí dvojnásobné navýšení tepelného výkonu, tedy pro instalaci dalších dvou kotlů o stejném výkonu.

Se zahájením zkušebního provozu se počítá po komplexním vyzkoušení díla na podzim letošního roku. Zkušební provoz bude kontrolovat zejména garantované parametry a účinnost kotelny.

Newsletter