ČEZ staví rozvodnu v zóně Ostrov novým halám nestačí elelektřina

ČEZ Distribuce začala stavět novou rozvodnu elektrické energie, která umožní další rozvoj průmyslové zóny Panattoni Park Stříbro. Firmy už nemohly stavět další haly, protože by neměly elektřinu a hrozil výpadek dodávek, řekl dnes ČTK František Trhlík, starosta Kostelce, pod nějž Ostrov spadá. Transformovna 110/22 kV za 144 milionů korun půjde do provozu do konce roku 2017, uvedla dnes Michaela Jirovcová, mluvčí ČEZ pro západní Čechy.

Dálkově ovládaná transformovna je nutná pro připojování nových zklientů v zóně, ale i pro možnost zálohování odběrů připojených z nejbližší transformovny Stříbro v případě poruchy nebo odstávky. „Tak velký plánovaný odběr by současné rozvodny v okolí nebyly schopny pokrýt a docházelo by k přetížení vedení 22 kV a možným výpadkům,“ uvedl ředitel obnovy a údržby distribuční sítě ČEZ Jiří Kudrnáč. Umožní také částečně zálohovat okolní transformovny Křimice, Bělá a Holýšov. Kromě rozvodny 110 kilovoltů s krytým stáním pro dva transformátory 110/22 kV vybuduje ČEZ budovu společných provozů s rozvodnou 22 kV, řídicím systémem, akumulátorovnou a systémem ochran.

Podle starosty sousedního Kostelce Trhlíka rozvodna pokryje veškerý další plánovaný rozvoj zóny a zajistí nová pracovní místa. Na šedesátihektarové ploše v Ostrově, která je zastavěná téměř z poloviny, podle něj připravuje developerská firma Panattoni stavbu další velké nájemní haly. Čeká ale na posílení přívodu elektřiny, kterou prosazovaly obce. Za současného stavu už by další investoři podle Trhlíka neměli elektřinu a hrozilo by riziko výpadku dodávek do 12 kilometrů vzdáleného Stříbra s 8000 obyvateli.

V Panattoni Parku s více než 1000 zaměstnanci jsou kromě Steelcase, ještě firmy Ideal Automotive, KION a Leoni. „Nová hala F směrem na Kladruby už má územní rozhodnutí. Když to dobře dopadne, začne se stavět letos,“ uvedl Trhlík. Zájem o ni má logistická firma s menším počtem pracovníků. „Protože už si každý uvědomuje, že tu pracovní síla přestává být, což je největší problém,“ dodal.

Na Tachovsku je nejvyšší nezaměstnanost ze všech okresů Plzeňského kraje, v červenci dosáhla pěti procent. Ke konci července tam bylo podle statistických údajů 1525 volných pracovních míst. V celém kraji byla nezaměstnanost v průměru 3,8 procenta, tedy nejnižší v ČR.

Newsletter