ČEZ Teplárenská: Na severu Čech už topíme!

Zahájení otopné sezony 2021/22 na severu Čech hlásí společnost ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ. V Chomutově a Klášterci nad Ohří se teplovodné potrubí naplno rozehřálo 19. září, v dalších městech – Kadani, Jirkově, Teplicích a Bílině pak 20. září. V Ústí nad Labem tomu bude 21. září.

Zahájení otopné sezony je ošetřeno vyhláškou č. 194/2007 Sb. Podle ní se pravidelná dodávka tepelné energie zahájí tehdy, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou dnech po sobě jdoucích a podle vývoje počasí nelze   očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC v následujícím dni. Průměrnou denní teplotou venkovního vzduchu je čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7,14 a ve 21 hodin, přičemž naposledy měřená teplota se počítá dvakrát. V případě ukončení či přerušení otopné sezony je tomu pochopitelně naopak. Případně se vychází z přání zákazníků, když chtějí zatopit dříve, nebo naopak přerušit dodávky tepla.

Předchozí otopná sezona 2020/21 byla na základě výše uvedené vyhlášky či na přání zákazníků zahájena až před svatým Václavem, konkrétně v Ústí nad Labem, Teplicích a Bílině 25. 9. a v Chomutově, Klášterci nad Ohří, Jirkově a Kadani ještě o den později 26.9. Následně pak trvala 238 topných dnů a z hlediska provozu se obešla bez vážnějších problémů. Napomohly k tomu pravidelné letní odstávky během prázdninových měsíců, jejichž smyslem je kontrola veškerého teplárenského zařízení. Zaměstnanci ČEZ Teplárenské se pochopitelně stejným způsobem připravovali na právě zahájenou novou otopnou sezonu i letos. V praxi to znamenalo, že během července a srpna proběhly veškeré opravy, revize a údržbové práce, diagnostika technického stavu parovodů a horkovodů, kontroly výměníkových stanic, případně výměny dosluhujících armatur a podobně.

Teplo od ČEZ Teplárenské pochází především z CZT (zejména z elektráren a tepláren Skupiny ČEZ). Společnost však dodává teplo také z decentrálních zdrojů (plynové kotelny, kogenerační jednotky).  Zásobuje přitom přibližně 7 500 odběrných míst a kromě cca 135 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí okolo 7 000 TJ, a to ve 33 městech v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče. Krušnohorský Nejdek je právě 33 městem v pořadí a jediným v západních Čechách, v němž společnost zajišťuje kvalitní a bezpečné dodávky tepla. Více na www.cezteplarenska.cz.

V Ústeckém kraji, dodává ČEZ Teplárenská teplo do měst: Ústí nad Labem, Trmice, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Teplice, Bílina, Ledvice, Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek. Hlavními výrobci tepla pro ČEZ Teplárenskou jsou zde elektrárny společnosti ČEZ – Tušimice (Kadaň), Prunéřov (Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří) a Ledvice (Teplice, Bílina, Ledvice), plynové kotelny (Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek) a Teplárna Trmice (Trmice, Ústí nad Labem). Kromě velkých odběratelů v podobě různých firem a společností se celkem jedná o bezmála 90 000 domácností (cca 4 690 TJ ročně).

Newsletter