ČEZ vstoupil na chorvatskou energetickou burzu

Energetická společnost ČEZ vstoupila na chorvatskou energetickou burzu Cropex. Dnešní informaci webu týdeníku Euro.cz ČTK potvrdil mluvčí společnosti Roman Gazdík. Smlouva o účasti firmy na burze byla podle serveru podepsána ve středu.

„Letos jsme již začali aktivně obchodovat ve Španělsku, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku. Dokončujeme také přípravu ke vstupu na slovinský trh a na trhy ve Skandinávii,“ řekl dnes ČTK Gazdík.

Web připomíná, že pro ČEZ je vstup na chorvatskou burzu rozšířením aktivit v obchodu s energiemi. Společnost už energetické tarify prodává prostřednictvím české OTE, slovenské OKTE, německé EPEX, francouzské EEX, polské TGE, maďarské HUPX, nizozemské PX Power, rumunské OPCom a řeckého operátora trhu LAGIE. Ročně udělají čeští energetici v rámci burz kolem 180 tisíc transakcí, dodává Euro.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. V letošním prvním pololetí firmě klesl čistý zisk o deset procent na 13,8 miliardy korun.

Newsletter