ČEZ zpřístupnil nejvyšší oficiální rozhlednu v ČR. Víte kde?

Nejvyšší oficiální rozhledna v České republice byla zpřístupněna veřejnosti v pátek 20. dubna v Elektrárně Ledvice. Stalo se tak za účasti Ladislava Štěpánka, ředitele divize klasická energetika Skupiny ČEZ; Jiřího Šinágla, ředitele Elektrárny Ledvice; hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka; ledvické starostky Zdeňky Fritscherové a Jana Eichlera, předsedy KČT Oblast Ústecký kraj. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny Nového zdroje. Obě betonové věže, známá také jako ledvická dvojčata, mají podpůrnou funkci pro 140 metrů vysokou kotelnu. Jsou stejně vysoké, a to 144 metry. 

 Nejdříve infocentrum a potom věž

„Bylo by škoda, aby se návštěvníci ledvického Informačního centra Skupiny ČEZ, které je věnované výhradně celé a jako jediné v republice klasické energetice, nemohli alespoň projít nejmodernější uhelnou elektrárnou a podívat se na ni z ptačí perspektivy. Pořád ale jsme výrobní zařízení, v němž je nutné dodržovat nejrůznější bezpečnostní opatření. Proto je k výtahu vytyčena speciální trasa vedoucí mimo výrobní a ostatní provozní technologie. Výtahem se dostanou do 28. patra, aby se ocitli na ochozu věže, budou muset ještě zdolat 46 schodů. Vše samozřejmě s průvodcem,“ říká Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice.

Základní betonová deska, na níž stojí kotelna, obě věže a veškeré technologické zařízení strojovny má rozměry 80x130x50 (do hloubky) m, přičemž pozřela 120 000 m3 betonu a 22 000 tun oceli. Do země bylo zahloubeno 20 734 m železobetonových pilotů, což je v přepočtu 887 ks, a na zajištění celé stavební jámy bylo použito 2 111 m2 milánských stěn. Obě věže, také se jim říká severní a jižní, mají půdorys 13 x 13 m, jsou odolné proti požáru a slouží jako transportní cesty. Jsou proto opatřeny schodišti a nákladními i osobními výtahy. V technologických šachtách věží vedou také hlavní trasy kabeláže, požárních rozvodů a vzduchotechniky.  Za nimi je ukotvena ocelová konstrukce nové kotelny a před věžemi se nacházejí mezistrojovna a strojovna s turbínou o výkonu 660 MW.

Výtah vyveze návštěvníky do 28. patra, tedy do výšky 132 m. Poté se vyjde věží po 24 klasických betonových schodech a po krátké rovince se vyšlápne ještě po 22 točitých schodech z oceli.

 

Newsletter