Chataření je mezi Čechy zase populární. I jako investice

Chataření v posledních letech opět nabírá na popularitě. Chalupa je ideálním místem, kam se člověk může schovat před ruchem velkoměsta a kde může načerpat nové síly. Přestože ale po letním bydlení podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu touží celých 42 procent respondentů, vlastní ji jen 15 procent Čechů.

Chataření má v tuzemsku dlouholetou tradici a čím dál více Čechů se k němu vrací. Nejčastěji uváděnými důvodem pro pořízení vlastní chalupy jsou bezprostřední blízkost přírody (79 procent) a snadná možnost úniku z civilizace (64 procent). Téměř 60 procent respondentů by ji využívalo jako místo, kde mohou rozvíjet své kutilské či zahradnické schopnosti a pro 42 procent lidí je chata ideálním místem na trávení volna s dětmi.

Kromě veškerého komfortu a možností, které vlastní letní bydlení nabízí, se jedná také o finančně výhodnou alternativu dovolené. Skutečnost, že pobytem na chalupě lze významně ušetřit, oceňuje 29 procent dotázaných. Kromě toho může být pořízení vlastního rekreačního objektu zároveň zajímavou investicí.

„Lidé v produktivním věku na chatě většinou netráví celý rok, 12 % majitelů ji proto nabízí k pronájmu dalším zájemcům. 34 % respondentů také prozradilo, že chtějí chalupu po nějaké době prodat a zajistit se tak na stáří. Přesně opačný plán má 24 % dotázaných, kteří se v pozdějším věku chtějí zbavit svého bydlení ve městě a natrvalo se přestěhovat do klidnějšího prostředí,“ říká tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelna Lenka Molnárová.

Newsletter