Chevron se po více než roce vrátil ke čtvrtletnímu zisku

Americký ropný koncern Chevron se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil po více než roce do zisku. Druhému největšímu těžaři ropy a plynu v USA k tomu dopomohly rostoucí ceny komodit a vlastní kroky ke snižování nákladů. Dnešní výsledky firmy ale skončily pod odhady analytiků.

Chevron za čtvrtletí vytvořil zisk 415 milionů dolarů (10,5 miliardy Kč) ve srovnání s čistou ztrátou 588 milionů USD o rok dříve. Byl to první zisk firmy od třetího čtvrtletí 2015 a Chevronu stejně jako ostatním těžařům pomohlo oživení cen ropy ve druhé polovině roku. Tržby společnosti vzrostly o sedm procent na zhruba 30 miliard dolarů.

Chevron během předešlých dvou let cenového propadu zapracoval na snižování nákladů. Společnost propustila tisíce zaměstnanců a srazila investiční a další výdaje.

Čtvrtletní zisk na akcii očištěný od jednorázových položek činil 21 centů. Analytici oslovení agenturou Reuters ale v průměru odhadovali, že tento ukazatel dosáhne 64 centů. Akcie Chevronu tak v první polovině obchodování na newyorské burze ztrácely asi dvě procenta.

Za celý loňský rok utrpěl Chevron čistou ztrátu 497 milionů USD. V roce 2015 koncern vytvořil zisk 4,6 miliardy dolarů.

Newsletter