Chovanec: Kvůli reorganizaci odešlo pět lidí, vznikne finanční policie

Dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), a to od 1. ledna příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Centrála podle něj zatím funguje velmi dobře. Po sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru odešlo od policie pět policistů a další dva nebo tři odchod oznámili.

Finanční policie se má zaměřit především na daňovou kriminalitu, tedy na trestné činy takzvaných bílých límečků. „Je to kriminalita velmi sofistikovaná, velmi profesionálně dělaná a je proti ní potřeba nasadit veškeré síly a prostředky, které máme,“ konstatoval ministr. O plánu chce diskutovat se státními zástupci, ministerstvem financí, celníky i odbornou veřejností.

Nová složka má vzniknout rozdělením současné sekce závažné hospodářské trestné činnosti. Na rozdíl od Daňové Kobry, která se věnuje především zajišťování výnosů z trestné činnosti, se má zabývat „čistě daněmi“. O rozdělení práce se finanční policie bude muset dohodnout i s celníky, kterým se nedávno rozšířily kompetence ohledně trestních oznámení souvisejících s DPH.

Podle ministra se po vzniku centrály 1. srpna nenaplnily prognózy o masivních odchodech policistů. Odmítl, že by policisty v novém útvaru udrželo to, že průměrně dostanou přidáno 5000 korun. Zvýšení platů se prý mají dočkat i další složky, například protidrogová centrála, Útvar zvláštních činností nebo Kriminalistický ústav.

Centrále se doposud nepodařilo vybrat šéfa sekce kyberkriminality, kterou proto dočasně povede náměstek NCOZ Milan Komárek.

Policie dnes zveřejnila i to, že od 1. srpna zahájila preventivní kontroly u hranic s Německem. Na rozdíl od kontrol u rakouských hranic jsou namátkové. Policisté se zaměřují na 15 přechodů, zatím neodhalili nelegální běžence. Cílem opatření je zabránit tomu, aby se neúspěšní žadatelé o azyl případně pokusili přejít do ČR. Více policejních hlídek je také na hranicích se Slovenskem.

Dalším aktuálním tématem policie je vzhledem k množícím se útokům v Evropě ochrana tzv. měkkých cílů, tedy snadno dostupných míst s vysokou koncentrací lidí. Od pátku bude fungovat nepřetržitá telefonická linka 800 255 255, která má sloužit k prevenci bezpečnostních rizik. Operátoři na ní budou radit majitelům a provozovatelům veřejně přístupných objektů a pořadatelům sportovních, kulturních a jiných společenských akcí.

Newsletter