Chystá Trump po zvolení prezidentem čistky?

Donald Trump se bude snažit propustit z vládních úřadů osoby dosazené Barackem Obamou, pokud v nadcházejícím souboji o Bílý dům uspěje. Novinářům to ve středu řekl guvernér New Jersey Chris Christie, který v Trumpově štábu vede tým lidí připravujících převzetí prezidentského aparátu. Trump prý dokonce může požádat Kongres o schválení zákona, který čistky usnadní.

Trumpův tým už podle Christieho sestavil seznam lidí, kteří budou v případě volebního vítězství republikánského kandidáta vyhozeni. „Jak víte z jeho životopisu, Donald rád lidi vyhazuje,“ poznamenal Christie na uzavřené schůzce dárců Republikánské strany v Clevelandu, jejíž záznam získala agentura Reuters.

Štáb Donalda Trumpa se obává, že Obama změnil politicky dosazené úředníky s menší pracovně právní ochranou na řádné státní zaměstnance, jejichž propuštění je obtížnější, řekl guvernér. „Změníte prostě politicky jmenované lidi na státní zaměstnance, abyste vytvořili překážky pro svého nástupce, říká se tomu zahnízdění,“ řekl Christie.

Trump by podle něj měl vyzvat Kongres, aby změnou pracovní legislativy propouštění těchto lidí usnadnil. „Bude pak daleko jednodušší je vyhodit, ušetří se čas,“ dodal.

Christieho tým rovněž navrhuje, aby mohli lidé ze soukromého sektoru pracovat na částečný úvazek ve vládních úřadech, aniž by původní práci opustili. Sám Trump opakovaně prohlásil, že díky svým zkušenostem z byznysu je na roli prezidenta lépe připraven.

Steinmeier: Trump ohrožuje USA a světovou bezpečnost

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump ohrožuje Spojené státy a světovou bezpečnost a šíří „politiku strachu a izolace“. V rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Trump podle něj hlásá, že chce obnovit silnou Ameriku, ale zároveň chce omezovat angažovanost USA v zámoří.

„Politika strachu a izolace povede k menší, nikoli větší bezpečnosti, a bude nebezpečná nejen pro Spojené státy, ale i pro Evropu a zbytek světa,“ uvedl ministr.

S obavami očekává Steinmeier Trumpův závěrečný projev na nominační konferenci v Clevelandu. „My, Evropané, čekáme projev republikánského kandidáta, který bude obsahovat nejen sliby silnější Ameriky. Zajímá nás, co to znamená pro svět a pro vztahy s Evropou,“ řekl dále.

Nynější krizová situace ve světě svádí lidi hledat jednoduché recepty, uvedl německý politik. Důležité ale je najít řešení, která fungují a nezakládají se na jednoduchých heslech nebo budování nových zdí, řekl ministr.

Newsletter