Chytré zámky na kolo a lyže Pealock dobývají Evropu, Nation 1 a Prusa Research do startupu investují 11 milionů

Český technologický startup Pealock vyvinul unikátní elektronický zámek na sportovní vybavení. Ten díky pohybovému senzoru dokáže majitele upozornit na krádež či manipulaci s jeho vybavením, nejen alarmem, ale také notifikací na mobilní telefon. Na podporu expanze do zahraničí úspěšné technologie, která v roce 2020 obdržela mezinárodní ocenění RedDot Award za nejlepší design, nyní získává 11 milionů korun. Investují do něj tuzemský venture kapitálový fond Nation 1 a česká společnost Prusa Research, která je předním světovým výrobcem 3D tiskáren.

„Před čtyřmi lety jsem byl s přáteli lyžovat v Rakousku. Odložili jsme si lyže do stojanu a šli na oběd, když jsme se ale vrátili, byly lyže za desítky tisíc pryč,“ popisuje prvotní impuls ke vzniku Pealocku jeho zakladatel Marek Vala. Každý rok přitom takto jen v Rakousku zmizí lyže přibližně za 400 milionů korun. Přišel proto s nápadem vytvořit elektronický zámek, který by nejen odolal pokusu o odstranění, ale navíc o něm majitele informoval i ve chvíli, kdy zrovna není u svého vybavení.

Od chvíle, kdy je chytrý zámek Pealock uzamčen na vybavení, chrání jej hned několika způsoby. Obsahuje pohybové čidlo, které dokáže reagovat na pokus odnést zařízení z místa, kde byl zámek aktivován. V takovém případě začne zámek vydávat zvuk a majitele současně upozorní na mobilní telefon. „Spuštění alarmu má samozřejmě určitou prodlevu, kterou si uživatel může nastavit v aplikaci. Lze tak zabránit spuštění alarmu třeba tehdy, kdy vám jen někdo posune lyže. Pealock totiž nezamyká vybavení, jako jsou lyže, ‚napevno‘, slouží jako takový obojek,“ vysvětluje CEO startupu. Alarm se spustí i ve chvíli, kdy by došlo k poškození samotného zámku či pásku z vysoce odolného termoplastického elastomeru s ocelovými lanky a vodičem vedoucím k elektronice.

Investice od českých špiček

Chytrý zámek Pealock si mezi zákazníky získal rychle oblibu, první série předobjednávek zveřejněná vloni na podzim se vyprodala během několika měsíců. Druhá várka, která má plánované doručení v dubnu, je již také téměř vyprodaná. Její úspěch potvrzuje i investice 11 milionů korun od českého venture kapitálového fondu Nation 1 coby investičního partnera, společně s tuzemským výrobcem 3D tiskáren Prusa Research, který tak bude Pealocku technologickým partnerem.

„Jako projekt, který vzniká kompletně v České republice a zároveň cílí na celý svět, mi je Pealock sympatický už delší dobu. I my jsme koneckonců začínali podobně, takže věřím, že dokážeme pomoct nejen finančně, ale i technologicky a předáváním zkušeností,“ říká Josef Průša, CEO Prusa Research.

„O investici do Pealocku nás přesvědčilo hned několik věcí. Jednak je to Marek osobně, a to nejen svým zápalem a jasnou byznysovou vizí, ale také svou minulostí coby manažer kvality v automobilovém průmyslu. Navíc má produkt obrovský potenciál, a to zejména v zahraničí. Marek jako zakladatel dokázal, že umí produkt dostat k zákazníkům, což vidíme na objemu předobjednávek a velkém zájmu o distribuci ze strany prodejců kol a lyží v kamenných i online obchodech,“ potvrzuje investici Jaroslav Trojan, managing partner Nation 1.

Chytrý páv s „Oscarem“ za design

Vývoj a výroba chytrého zámku Pealock, který má v logu vyobrazeného páva, probíhá výhradně v České republice. Cesta od myšlenky k hotovému produktu přitom Valovi a jeho týmu zabrala dva a půl roku. „Kompletní vývoj – hardwaru, softwaru i lisovacích forem na výrobu zámku – včetně přesunu do sériové výroby znamenal náklady v jednotkách milionů,“ popisuje zakladatel startupu, který jej až k prototypu financoval z vlastních zdrojů. „Dál už ale byl potřeba externí investor, aby se firma mohla rozběhnout v rozumném tempu a využít svého potenciálu,“ dodává.

Zámek je multifunkční, lze jej použít na nejrůznější vybavení – mezi nejčastější uživatele patří lyžaři a cyklisté, hodí se ale také například na ochranu koloběžek či kočárků. Jeho další výhodou jsou kompaktní rozměry, váží pouze 140 g a lze jej jednoduše dát do kapsy bundy či cyklodresu. Na jedno nabití zámek vydrží přibližně 40 hodin, lze jej mít také připojený do sítě, například ve sklepech, kde je potřeba delší výdrž. Zámek je propojen s mobilním telefonem skrze bluetooth, pro delší vzdálenosti pak přepne na GSM režim a uživateli zavolá.

V průběhu roku v aplikaci Pealock také přibude možnost pojištění zamčeného vybavení, které celý proces zabezpečení posune ještě dál. „V současné době jednáme s několika pojišťovnami o tom, jak celý proces nastavit. Plánujeme uživatelům poskytnout možnost pojistit zamčené vybavení jednoduše v naší aplikaci na pár kliknutí, ideálně i jen po dobu uzamčení – tedy klidně na pár minut,“ uzavírá budoucí plány Marek Vala. Unikátní bezpečnostní vychytávka, která je dostupná v černém, růžovém a zeleném provedení, vyhrála v roce 2020 českou startupovou soutěž pod záštitou Komerční banky. Zároveň získala prestižní ocenění RedDot Award 2020, kterou mnozí označují jako „Oscara“ za design.

Více o Nation 1

Investor, akcelerátor i sehraný tým profesionálů, kteří nejdou pro dobrou radu daleko: to je Nation 1, venture kapitálový fond se zaměřením na preseedová a seedová kola investic do startupů. Za jeho vznikem stojí čtveřice Marek Moravec, Jaroslav Trojan, Petra W. Končelíková a Martin Bodocký, kteří do fondu dohromady vložili 1 milion eur a prostřednictvím financování i sdílení mnohaletých zkušeností podávají pomocnou ruku startupům v raných fázích vývoje. Pro startupy s globální vizí má fond v seedových fázích připravené částky až 1,5 milionu eur. V následujících deseti letech plánuje Nation 1 investovat 35 milionů eur do zhruba 40 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

Newsletter