Začátek týdne přinesl relativně klidné obchodování s mírnými výprodejními tlaky na dolaru a u měn střední a východní Evropy. Koruna se dnes ráno obchoduje mírně nad hranicí 25,40 za euro. Z ostatních měn regionu oslabuje nejvíce polský zlotý.

Čína chce podpořit domácí firmy expandující do zahraničí

Čína plánuje snížit byrokracii a náklady pro čínské firmy, které budou chtít rozšířit své podnikání do zahraničí. Tento krok má podpořit růst firem a odvrátit hrozbu zpomalení domácí ekonomiky. Vyplývá to z vládního prohlášení. 

Premiér Li Kche-čchiang uvedl, že Čína by měla finančně podpořit firmy, které budou chtít investovat v zahraničí, zefektivnit schvalovací proces, vyjasnit nebo odstranit nepřiměřená opatření nebo náklady, které brzdí investice čínských firem v zahraničí a umožnit firmám rychlý přesun do světa a jejich růst. Některé sektory však podle něj bude stále vyžadovat přísnější pravidla při schvalování. 

Čínské společnosti v různých sektorech, od spotřebního zboží přes železnice po jadernou energii, se stále více snaží prosadit na zahraničních trzích kvůli zpomalujícímu domácími ekonomickému růstu. Spojení se zahraničními společnostmi jim také umožňuje získat cenné technické znalosti, a zlepšit tak jejich konkurenceschopnosti na globálním poli, napsala agentura Reuters. 

Newsletter