Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Čína kritizuje ochranu hutí v USA, vyzývá k dodržování pravidel

Čína je znepokojena protekcionismem, který podle ní panuje v americkém ocelářském sektoru. Uvedlo to dnes tamní ministerstvo obchodu, které zároveň vyzvalo Spojené státy k přísnému dodržování pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

„Ocelářský sektor v USA se nachází ve stavu nadměrného protekcionismu,“ uvedlo ministerstvo. Nadměrný protekcionismus podle něj rovněž podkopává konkurenceschopnost tohoto sektoru.

Čína je největším producentem i spotřebitelem oceli na světě. Obchodní napětí mezi Čínou a vyspělým světem v ocelářském sektoru se v poslední době stupňuje. Firmy z USA i z Evropy tvrdí, že Čína deformuje světové ceny, protože kvůli zpomalování poptávky na domácím trhu se snaží prodat svou nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny.

Spojené státy v květnu uvalily antidumpingová a antisubvenční cla na dovoz nerezové oceli z Číny ve výši až 450 procent a cla přes 500 procent na čínskou za studena válcovanou plochou ocel.

Čína obvinění z dumpingu odmítá a tvrdí, že její ocelárny jsou efektivnější a mají mnohem nižší náklady než jejich zahraniční konkurenti. Peking už nicméně slíbil, že v příštích pěti letech sníží roční kapacitu výroby oceli o 100 až 150 milionů tun.

Newsletter