Čína nepřijme rozhodnutí soudu o nárocích v Jihočínském moři

Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Podle agentury DPA o tom dnes rozhodl mezinárodní rozhodčí soud v Haagu. Čína rozhodnutí soudu nepřijme a neuzná. Filipíny, které stížnost kvůli čínským nárokům podaly, naopak rozhodnutí soudu uvítaly.

Podle soudu neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že Čína jako jediná historicky měla kontrolu nad spornými vodami Jihočínského moře. Peking tak podle soudu svými územními požadavky narušil práva Filipín, které o arbitráž požádaly.

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu – Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Peking kritiky odmítá a již předem uvedl, že rozhodnutí haagského soudu neuzná. Místo toho vyzval Manilu, aby se vrátila k dvoustranným rozhovorům, a varoval Spojené státy, aby se držely stranou sporu.

Čína v reakci na rozsudek uvedla, že spor o nároky v Jihočínském moři podle ní nespadá pod jurisdikci soudu v Haagu. Už dříve Peking tvrdil, že soud není oprávněn rozhodovat ve sporech o určování hranic.

Arbitráž se konala v rámci Dohody OSN o mořském právu (UNCLOS), jejímiž signatáři jsou Čína i Filipíny. Rozhodnutí soudu je závazné, tribunál ale nemá žádné možnosti, jak svůj rozsudek vymoci.

Filipínská vláda rozhodnutí soudu uvítala, podle ní je to milník v mnoha letech územních sporů v Jihočínském moři. Zároveň podle agentury Reuters apelovala na Čínu, aby se v Jihočínském moři chovala zdrženlivě.

Rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu je sice teoreticky pro Čínu závazné, problémem ovšem je, že je těžko vynutitelné.

Newsletter