Čína: Nové iPhony od Applu porušily patent čínské firmy

Přední americký výrobce elektroniky Apple prohrál v patentovém sporu s čínským výrobcem telefonů. Pekingský úřad průmyslové vlastnictví konstatoval, že chytré telefony iPhone 6 a 6S od americké firmy jsou podobné telefonu 100C, jehož výrobcem je společnost Shenzhen Baili. Apple by kvůli tomu mohl být nucen pozastavit prodej těchto telefonů v Pekingu, informovala dnes agentura Bloomberg.

Apple uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Během tohoto procesu bude tudíž různé modely svého nejnovějšího telefonu v čínské metropoli moci prodávat dál, uvedla podle Bloombergu mluvčí firmy.

Rozhodnutí čínského regulátora se vztahuje jen na čínskou metropoli. V případných budoucích žalobách na Apple by ale tento případ mohl posloužit jako precedent. Akcie Applu na americké burze zamířily dolů, dopoledne ztrácely přes dvě procenta.

Pro Apple je Čína druhým největším trhem, firma zde ale naráží na problémy. Čínské úřady na jaře zastavily fungování jejích aplikací iTunes Books pro čtení knih a servisu Movie pro nákup filmů. Stalo se tak poté, co v zemi začala platit přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu na internetu. Apple rovněž prohrál spor s čínským výrobcem koženého zboží, který označuje svá zavazadla nápisem IPHONE.

Vysoce postavení američtí činitelé podle serveru BBC tento měsíc upozornili, že americké firmy mají dojem, že jsou v Číně stále méně vítané.

Newsletter