Čína omezuje nezávislé internetové zpravodajství

Čínské úřady dnes zastavily několik zpravodajských programů na významných internetových portálech v zemi. Podle agentury AP jde o nejnovější pokus omezit nezávislé informování o citlivých politických a sociálních otázkách.

Čínské úřady svůj zásah zdůvodnily porušením pravidel. V případě politických zpráv smějí podle zákona čínské zpravodajské servery zveřejňovat pouze zprávy vládou kontrolovaných státních médií. Čínské zpravodajské servery přesto stále více přinášejí i původní informace vlastních investigativních novinářů, kteří často museli odejít z tradičních médií, kde se kontrola utužila. K veřejnosti se touto cestou dostaly například zprávy o ekologických protestech či o nerovnostech ve vzdělávání.

„Je to stále obtížnější. Nyní zbývá jen velmi malý prostor pro důkladné zpravodajství,“ komentoval situaci podle AP pekingský profesor žurnalistiky, jenž si přál zůstat v anonymitě kvůli citlivosti tématu.

Od roku 2013, kdy se čínským prezidentem stal Si Ťin-pching, se v zemi postupně posiluje státní kontrola internetu. Podle amerického institutu Freedom House byla před dvěma lety úroveň internetové svobody v Číně druhá nejnižší ze všech zemí světa.

Newsletter