Čína označila článek o amerických dluhopisech za „fake news“

Čína využila slovník Donalda Trumpa a tvrdí, že včerejší článek agentury Bloomberg týkající se domnělé oficiální nechuti Číny dále nakupovat americké vládní dluhopisy je „fake news“. Těžko uvěřit, že by Bloomberg riskoval svou pověst a přišel s takovým článkem, aniž by si ověřil zdroj. Čemu tedy věřit? Původnímu článku, nebo jeho popření? Nebo oběma, či žádnému z nich? 

Debakl amerických dluhopisů se každopádně zvrátil a USD rychle našel podporu ve většině měnových párů díky tomu, že americké vládní dluhopisy s delší splatností se zotavily a výnosy klesly, ačkoli ani tento zvrat ještě nedokázal stlačit srovnání desetiletých dluhopisů zpět pod 2,50 %, což je klíčová psychologická i skutečná hranice nedávných průlomů.

Kurz USD/JPY se dnes ráno vrátil poměrně blízko k celkem klíčové úrovni 112,00 díky úlevě amerických dluhopisů a také díky tomu, že Bank of Japan (BoJ) provedla svůj obvyklý nákup krátkodobějších dluhopisů až k desetiletým (nezapomeňte, že původním impulsem k nedávnému odprodeji USD/JPY bylo snížení nákupů delších než desetiletých dluhopisů).

Všechna ta vřava a nestabilita předznamenává poměrně důležité jednání BoJ, které proběhne dne 23. ledna. I když se předpokládá, že BoJ bude držet současný kurz, jednání banky, zejména normalizace, ke které docházelo už koncem loňského roku, mluví za všechno.

Měny CAD a AUD zažily opačný vývoj. Zatímco kanadský dolar zaznamenal drtivé ztráty poté, co agentura Reuters ocitovala zástupce kanadské vlády, kteří věří, že Trump nakonec způsobí vystoupení USA z NAFTA, australský dolar naopak podpořila vynikající prosincová zpráva o maloobchodních tržbách zvýšené zejména prodejem iPhone X. Tato reakce včera poněkud vybledla, protože pokud byl motorem růstu pouze jednorázový prodej iPhonu, má zpráva jen malou vypovídací hodnotu o stavu ekonomiky nebo o plánované politice australské Rezervní banky.

Autorem textu je měnový stratég Saxo Bank John Hardy.

Newsletter