Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Čína oznámila nová opatření na podporu exportu

Čína plánuje zavést nová opatření na podporu exportu, jež budou zahrnovat rozšíření pojištění exportních úvěrů či zvýšení daňových úlev pro vývozce některých strojírenských výrobků. Oznámila to dnes tamní vláda. Nová opatření jsou součástí její snahy o podporu hospodářského růstu.

„Zahraniční obchod je důležitou součástí i hnací silou národní ekonomiky,“ upozornila vláda. Čínský vývoz se v březnu poprvé od loňského března zvýšil, obavy ohledně exportních vyhlídek země však přetrvávají, napsala agentura Reuters.

Čínská vláda hodlá povzbudit banky k poskytování úvěrů ziskovým exportním podnikům, které dostávají zakázky ze zahraničí. Plánuje rovněž kroky v oblasti dovozu, bude například podporovat import vyspělých technologií a zařízení.

Vláda dnes rovněž oznámila, že posílí investice do výstavby silnic, železnic a letišť v méně rozvinutých oblastech. Doufá, že zlepšením dopravní situace umožní v těchto oblastech rozvoj turistiky.

Vláda v rámci tohoto plánu počítá s vybudováním milionu kilometrů silnic. Plán, který zahrnuje minimálně stovku dálničních, železničních a letištních projektů, podle vlády podpoří zaměstnanost a bude znamenat přínos pro miliony lidí.

Newsletter