Čína připravuje první emisi dolarových dluhopisů od roku 2004

Čína bude v následujících měsících poprvé od roku 2004 prodávat dluhopisy nominované v dolarech, což bude, spolu s jüanovými dluhopisy, její první zahraniční emise poté, co jí koncem května mezinárodní ratingová agentura Moody‘s zhoršila úvěrová hodnocení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo financí.

Emise buse sestávat z dluhopisů v čínské měně v hodnotě 14 miliard jüanů (48 miliard Kč) a dluhopisů nominovaných v dolarech v hodnotě dvou miliard dolarů (46,7 miliardy Kč). S dolarovými dluhopisy jde Čína na trh poprvé od října 2004. Ve snaze internacionalizovat svou měnu prodává Čína jüanové dluhopisy už několik posledních let. Nynější emise půjde na trh letos v Hongkongu, polovina ještě tento měsíc, prodej druhé poloviny a prodej dolarových dluhopisů se plánují na letošní druhé pololetí.

Prodej dluhopisů má otestovat, zda se snížení ratingu projeví ve zvýšení nákladů na výpůjčky. Agentura Moody‘s koncem května zhoršila úvěrová hodnocení Číny o jeden stupeň na A1 a svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu, což obojí podkope finanční pozici druhé největší ekonomiky světa.

Newsletter