Čína: Průmyslová aktivita v březnu klesla, PMI nejníže za 11 měsíců

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v březnu na nejnižší úroveň za 11 měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost HSBC. 

Index aktivity zpracovatelského sektoru klesl na 49,2 bodu z únorových 50,7 bodu, a dostal se tak pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem. Ekonomové v průzkumu Bloomberg očekávali hodnotu 50,5 bodu.

Dílčí ukazatel nových zakázek přitom sestoupil na nejnižší hodnotu za 11 měsíců. Ukazatel zaměstnanosti se pak dostal na nejnižší hodnotu od vrcholu světové finanční krize.     

7 %. Čínská ekonomika smí růst pomaleji

Čínská ekonomika stoupla v uplynulém roce o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu za téměř čtvrt století. Ekonomové očekávají, že v tomto roce hospodářský růst Číny zpomalí na rovných sedm procent.     

Čínská centrální banka od loňského listopadu dvakrát snížila úrokové sazby, aby se pokusila podpořit zpomalující ekonomiku. Kromě toho snížila i požadavky na povinné minimální rezervy bank. Další podobné kroky se očekávají i v příštích měsících. 

Newsletter