Čína půjčí Bělorusku miliardu dolarů a dodá potaš

Čínští představitelé dnes podepsali s Běloruskem dohodu o dodávkách potaše a slíbili Minsku poskytnout úvěr v částce jedné miliardy dolarů (24,5 miliardy Kč). Dohody jsou součástí návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v zemi, uvedla agentura Reuters. 

Prezident země, která je druhou největší ekonomikou světa, má být v Bělorusku do úterka. Během návštěvy mají obě strany podle agentury AP podepsat dohody v hodnotě 15 miliard dolarů. Si dnes řekl, že Bělorusko by se mohlo stát pro Čínu jedním z klíčových uzlů v jejím strategickém projektu nové Hedvábné cesty, jehož účelem je propojit Asii a Evropu řadou dopravních a energetických spojení. 

Jeden ze slíbených úvěrů v sumě 700 milionů dolarů se splatností za 15 let má dostat státní rozvojová banka, zbylou sumu získá státní finanční ústav Belarusbank. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko označil dohody za pevný závazek pro další spolupráci obou zemí. „Dohodli jsme se, že si budeme vzájemně poskytovat podporu v otázkách národního zájmu, národní bezpečnosti a suverenity,“ řekl Lukašenko. 

Běloruská ekonomika je silně závislá na Rusku, jehož hospodářství od loňska dusí propad světových cen ropy a západní sankce za postoj Moskvy v ukrajinské krizi. Bělorusko to nutí přehodnocovat své hospodářské vztahy. Mezinárodní měnový fond předpovídá Bělorusku v letošním roce hospodářský pokles o dvě procenta. 

Newsletter