Dolarový index dnes ráno krátce oslabil pod 91 bodů. Euro díky slabému dolaru zpevnilo nad 1,2100 EURUSD. Měny regionu včera vykázaly ztráty. Středový kurz koruny se pohybuje kolem 26,40 za euro.

Čína pustí více zahraničních investorů na svůj trh s dluhopisy

Čínské schéma Bond Connect umožňuje zahraničním investorům vstupovat na mezibankovní trh s dluhopisy z ciziny. „Aktuální novinky v tomto programu jako „block trading“ nebo „dodávka proti placení“ by měly odstranit většinu ze zbývajících překážek pro zahraniční investory a umožní zahrnutí do světových dluhopisových indexů,“ zdůrazňuje Stanley Shek, Associate Investment Director, Fidelity Intenational.

Čína má třetí největší trh s dluhopisy na světě, ale pouze dvě procenta z něj jsou kvůli historickým kapitálovým omezením vlastněna zahraničními subjekty. Jde tak o jeden z nejnižších podílů na rozvinutých trzích. Jedním z klíčových kanálů pro zvýšení zahraniční participace je Bond Connect program, který nyní funguje rok a se dočká v příštích měsících několika důležitých zdokonalení.

Nejdůležitějšími změnami v Bond Connect je „blokové obchodování“, které umožní nákup dluhopisu a jeho rozdělení do několika různých fondů, a „dodávka proti placení“ (DVP), kdy jsou obchody vypořádány s doručením oproti platbě ve stejný den, což snižuje pro investory rizika protistrany. „Blokové obchodování je relevantní zejména pro velké asset management společnosti, zatímco možnost DVP by měla přilákat hlavně ty zahraniční investory, kteří dosud podléhají na čínském trhu přísné regulaci, tedy například subjekty řídící se závazky UCITS, pojišťovny nebo penzijní fondy,“ dodává Stanley Shek, Associate Investment Director, Fidelity Intenational.

Posun ve vývoji ukazují i čísla. Zahraniční holdingy na trhu mezibankovních dluhopisů v Číně dosáhly koncem května 1,4 bilionu renminbi, což je nárůst o 70 % od spuštění Bond Connect v červenci 2017. Průměrné denní objemy v Bond Connect dosáhly v červnu letošního roku 6,6 miliard renminbi, což je víc než dvojnásobek průměrných denních objemů v prvním čtvrtletí roku. Celkový objem obchodů v červnu dosáhl 130,9 miliardy renminbi, což je téměř dvojnásobek objemu oproti květnu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter