Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Čína snížila kapacity v ocelářství o necelou třetinu ročního cíle

Čína v prvním pololetí snížila nadměrné kapacity ve výrobě oceli o 13 milionů tun. To je méně než třetina cílové úrovně pro letošní rok, která činí 45 milionů tun. Ve druhém pololetí ale země bude postupovat razantněji, uvedl dnes náměstek čínského ministra průmyslu Feng Fej.

Čína se v prvních šesti měsících roku zaměřovala na rozdělení celkového cíle napříč čínským územím, řekl Feng, který je považován za architekta plánů na omezení nadměrných kapacit ve výrobě uhlí a oceli. Své návrhy na snížení kapacit už vládě předložilo 28 provincií a regionů, uvedla agentura Reuters.

Podle vládních čísel zveřejněných dříve v tomto roce činí celková kapacita v čínském ocelářském průmyslu 1,13 miliardy tun. Loňská produkce přitom dosáhla 804 milionů tun. Do zahraničí země podle starších dat loni vyvezla rekordních 112 milionů tun, což odpovídá produkci v celé Severní Americe.

Čína původně plánovala snížit celkové kapacity v ocelářství do roku 2020 o 100 milionů až 150 milionů tun. Podle Fenga bude celkově snížení během příštích pěti let dosahovat odhadem 140 milionů tun.

Evropští oceláři viní Čínu z prodeje za dumpingové ceny. V únoru varovali, že možné přidělení statusu tržní ekonomiky Číně by pro evropský ocelářský průmysl znamenalo existenční hrozbu. Obvinění z prodeje za dumpingové ceny na vývozních trzích Peking odmítá.

Newsletter