Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Čína vína ráj? Dovoz loni prudce stoupl

Dovoz vína do Číny se v loňském roce zvýšil o 44 procent na 5,5 milionu hektolitrů. Čína tak výrazně přispěla k loňskému nárůstu celkového mezinárodního obchodu s vínem o dvě procenta na 104,3 milionu hektolitrů. Vyplývá to z dnešních údajů Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV).

„Čínská poptávka byla největším přispěvatelem k růstu obchodu (s vínem) v roce 2015,“ uvedla OIV. Celková spotřeba vína v Číně se loni zvýšila o tři procenta na téměř 16 milionů hektolitrů poté, co předchozí dva roky klesala, napsala agentura Reuters.

Čína je pátým největším spotřebitelem vína na světě. Jedničkou jsou Spojené státy, kde v loňském roce poptávka stoupla o jedno procento na 31 milionů hektolitrů. Celosvětová spotřeba vína loni zůstala bez větších změn na 240 milionech hektolitrů.

Největším exportérem vína z hlediska objemu prodeje zůstalo v loňském roce Španělsko, jehož vývoz stoupl na 24 milionů hektolitrů z 20 milionů v předchozím roce. Z hlediska hodnoty exportu však první místo opět obsadila Francie, uvedla OIV.

Newsletter