Čína vína ráj? Dovoz loni prudce stoupl

Dovoz vína do Číny se v loňském roce zvýšil o 44 procent na 5,5 milionu hektolitrů. Čína tak výrazně přispěla k loňskému nárůstu celkového mezinárodního obchodu s vínem o dvě procenta na 104,3 milionu hektolitrů. Vyplývá to z dnešních údajů Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV).

„Čínská poptávka byla největším přispěvatelem k růstu obchodu (s vínem) v roce 2015,“ uvedla OIV. Celková spotřeba vína v Číně se loni zvýšila o tři procenta na téměř 16 milionů hektolitrů poté, co předchozí dva roky klesala, napsala agentura Reuters.

Čína je pátým největším spotřebitelem vína na světě. Jedničkou jsou Spojené státy, kde v loňském roce poptávka stoupla o jedno procento na 31 milionů hektolitrů. Celosvětová spotřeba vína loni zůstala bez větších změn na 240 milionech hektolitrů.

Největším exportérem vína z hlediska objemu prodeje zůstalo v loňském roce Španělsko, jehož vývoz stoupl na 24 milionů hektolitrů z 20 milionů v předchozím roce. Z hlediska hodnoty exportu však první místo opět obsadila Francie, uvedla OIV.

Newsletter