Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Čína: Vývoz v září meziročně klesl o 10 %, čekal se pokles o 3,3 %

AKTUALIZOVÁNO – Vývoz z Číny v září klesl meziročně o deset procent, mnohem více, než se čekalo. Dovoz se po srpnovém oživení nečekaně snížil, a to o 1,9 procenta. Přebytek zahraničního obchodu tak činil 41,99 miliardy USD (1,03 bilionu Kč). Zpráva, kterou dnes zveřejnil čínský celní úřad, naznačuje, že stabilizace druhé největší ekonomiky světa měla možná jen krátké trvání.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali růst dovozu o jedno procento. Vývoz měl podle jejich odhadů klesnout jen o tři procenta a přebytek zahraničního obchodu měl stoupnout na 53 miliard USD ze srpnových 52,05 miliardy USD.

Obrat v dovozu vyvolává otázku ohledně síly nedávného oživení domácí poptávky, uvedl analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard. „Údaje, které zatím máme, naznačují, že je za to částečně zodpovědný pokles objemu dovozu několika důležitých komodit, včetně železné rudy a mědi,“ prohlásil. „To by mohlo být počátečním signálem, že nedávné oživení ekonomické aktivity ztrácí na síle, ačkoliv bychom měli varovat, že nelze číst příliš mnoho z jediného údaje vzhledem k nestabilitě čísel o obchodu.“

Čínská ekonomika v posledních měsících vykazuje známky stabilizace, podmínky jsou ale nerovnoměrné. Velké průmyslové firmy zvyšují svoji aktivitu a očekávají vyšší zisky, zatímco menší společnosti mají stále problémy. Ekonomický růst země je také stále více závislý na vládních výdajích za infrastrukturu a na rozkvětu bytové výstavby, protože soukromé investice pohasínají a vývoz zůstává slabý.

Newsletter