Čína zakázala dovoz zlata a vzácných kovů z KLDR

Čínské ministerstvo obchodu v souladu s novými sankcemi Rady bezpečnosti OSN vůči Pchjongjangu zakázalo dovoz zlata a vzácných kovů ze Severní Koreje. Ministerstvo také zakázalo čínský export leteckého paliva a dalších ropných produktů užívaných při výrobě paliva pro rakety do KLDR, informovala dnes agentura Reuters.

Nové čínské sankce zahrnují také omezení dovozu severokorejského uhlí, železné rudy a dalších nerostů, uvedla agentura AP. Část tohoto dovozu ale zůstane zachována.

Rada bezpečnosti OSN v březnu jednomyslně schválila rezoluci, která rozšiřuje dosavadní sankce vůči KLDR. Cílem je zabránit podpoře severokorejských jaderných a raketových zbrojních programů. Severní Korea uskutečnila v lednu svůj čtvrtý nukleární test a v únoru odpálila raketu dlouhého doletu.

Těžební sektor je klíčovou součástí severokorejského hospodářství, které je už převážnou většinou odříznuto od obchodování se světem. Experti tvrdí, že zisky z těžebního průmyslu pomáhaly financovat vojenské výdaje KLDR.

Čína je hlavním politickým spojencem Severní Koreje a jejím hlavním poskytovatelem pomoci. Spojené státy a další země se snaží přesvědčit Peking, aby využil svého vlivu a vyvinul na Severní Koreu náležitý tlak.

Newsletter