Čínská banka PSBC získala před vstupem na burzu sedm miliard USD

Čínská bankovní společnost Postal Savings Bank of China (PSBC) získala prodejem 17 procent akcií velkým investorům zhruba sedm miliard dolarů (173 miliard Kč). Šlo o dosud největší soukromý prodej akcií v čínském bankovnictví. Plyne to z dnešního sdělení banky, která se příští rok chystá uvést své akcie na burzu.

K financování šesté největší čínské banky přispěla velká jména mezinárodního bankovnictví, jako je švýcarská UBS či americká JPMorgan. Z čínských investorů se zúčastnila finanční divize internetové společnosti Alibaba, skupina Tencent Holdings, pojišťovna China Life nebo operátor China Telecom. Na akci se podílel i kanadský úřad pro penzijní investice (CPPIB), singapurský státní investiční fond Temasek a Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky.

Investory k PSBC přitahuje její klientská základna, čítající téměř půl miliardy lidí, a největší pobočková síť v zemi. Bankéři agentuře Reuters řekli, že primární akciová emise banky by mohla bance vynést 12 až 15 miliard dolarů a stát se jednou z největších na světě. Investice do čínských bank před jejich vstupem na burzu přinášely v minulosti západním bankám tučné zisky.

PSBC se více než jiné čínské banky zaměřuje na venkovské oblasti a spotřebitelské úvěry, což je nyní pro investory výhodnější než se vystavovat vysoce rizikovému firemnímu sektoru, řekl Mark Machin z CPPIB. Banka má také velmi nízký poměr nesplácených úvěrů, který se pohybuje pod jedním procentem celkového objemu.

Soukromý úpis ocenil PSBC na zhruba 41,5 miliardy dolarů. Banka použije většinu získaných peněz k posílení svého kapitálu, řekli bankéři.

PSBC byla založena z bývalé státní poštovní spořitelny v roce 2007 jako nástroj pro sbírání vkladů v celé zemi. Využívá více než 40.000 poboček. Na konci září její aktiva dosahovala 6,8 bilionu jüanů (asi 26 bilionů Kč). V loňském roce vykázala čistý zisk 32,6 miliardy jüanů.

Newsletter