Čínská ekologická skupina žaluje kvůli skandálu s emisemi VW

Čínská ekologická skupina podala žalobu na německou automobilku Volkswagen AG. Je to kvůli používání softwaru, který umožňoval zkreslovat výsledky měření emisí. Podle čínských státních médií je to první žaloba chránící veřejné zájmy podaná na automobilku v Číně. Ta je největším automobilovým trhem světa.

Čínská nadace pro péči o zachování biodiverzity a zeleného rozvoje (CBCGDF) na svých internetových stránkách zveřejnila krátké prohlášení, ve kterém uvedla, že podala žalobu u soudu ve východočínském přístavním městě Tchien-ťin. Stání list China Daily napsal, že skupina podala žalobu, protože Volkswagen „vyráběl problematické vozy kvůli honbě za vyšším ziskem a obcházel čínské zákony, což zhoršilo znečištění ovzduší a ovlivnilo veřejné zdraví i práva“.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Automobilku kvůli tomu vyšetřují úřady v několika zemích a bylo na ní podáno několik žalob.

V Číně se prodalo pouze 1950 těchto aut. Nicméně tamní úřad pro kontrolu kvality v říjnu uvedl, že je zprávou „velmi znepokojen“ a bude požadovat nápravu.

Newsletter