Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Čínská Sanonda koupí největšího výrobce generické ochrany plodin

Čínská agrochemická společnost Hubei Sanonda se dohodla na převzetí izraelské firmy Adama Agricultural Solutions, která je největším světovým výrobcem neznačkové ochrany plodin. Sanonda za izraelskou společnost zaplatí 18,6 miliardy jüanů (67 miliard Kč), sdělila dnes čínská firma.

Sanonda rovněž plánuje získat prodejem nových akcií až 2,5 miliardy jüanů. Nový kapitál by měl podpořit rozšiřování výroby izraelské firmy po spojení s tou čínskou.

Izraelská investiční společnost Discount Investment se nedávno dohodla na prodeji svých 40 procent ve společnosti Adama čínské skupině China National Chemical Corporation (ChemChina), která je majitelem Sanondy. Tato transakce otevřela cestu ke spojení Sanondy a Adamy, uvedla agentura Reuters.

Firmy z oboru agrochemie se v poslední době spojují, aby reagovaly na klesající ceny zemědělských komodit. Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce získat americkou biotechnologickou společnost Monsanto, za kterou nabízí více než 65 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč).

Newsletter