Čínské akcie za týden propadly o 13 %. Důvod?

Čínské akcie zažily nejhorší týden od finanční krize a jejich hlavní indexy už ze sedmiletého maxima, na němž byly na konci minulého týdne, odepsaly přes 13 procent. Korekci letošního strmého vzestupu vyvolala vlna nových akciových emisí, vliv mají ale také obavy ze zpřísnění pravidel pro získávání peněz k investování.

Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite dnes odepsal 6,42 procenta a uzavřel na hodnotě 4478,36 bodu. Před týdnem se přitom vyhoupl na maximum 5166,35 bodu. Čínský trh ale silně roste už osm měsíců, takže od počátku roku tento index stále získává asi 40 procent.

Analytici poukazují na to, že investoři se nyní chystají nakupovat akcie z řady primárních emisí a v jejich úpisech mají zablokováno zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi 26 miliard Kč). Objevily se ale i zprávy, že čínská komise pro cenné papíry pracuje na zpřísnění pravidel, která upravují způsob, jakým poskytují makléřské firmy půjčky investorům. Známky zlepšené situace na realitním trhu navíc vyvolaly mezi investory strach, že Peking omezí pumpování nových peněz do ekonomiky.

Akciový boom posledních měsíců hnal příliv nových peněz od investorů motivovaných nadějemi, že čínská vláda bude dál podporovat slábnoucí ekonomiku a růst na trzích bude díky tomu pokračovat. Čínské burzy už loni výrazně vzrostly a do nákupů akcií se letos masově vrhli drobní investoři. Jen v prvním čtvrtletí vyslali investoři na akciový trh zhruba bilion jenů (přes čtyři biliony Kč). Vládní místa dávala přitom najevo, že růst akciových trhů podporují.

Newsletter