Čínské akciové trhy zažily nejhorší den za tři měsíce

Čínské akcie dnes oslabily o více než pět procent, utrpěly tak nejprudší jednodenní pokles za tři měsíce. Náladu na trhu zasáhly zprávy o vyšetřování předních makléřských společností a slabé údaje z průmyslového sektoru. Dolů dnes zamířily rovněž evropské akciové trhy, které v předchozích dvou dnech výrazně posilovaly.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se dnes propadl o 5,4 procenta na 3556,99 bodu. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se snížil o 5,5 procenta na 3436,30 bodu. Oba indexy tak vykázaly nejvýraznější procentní ztrátu od konce srpna, napsala agentura Reuters.

Makléřské firmy Citic Securities a Guosen Securities ve čtvrtek oznámily, že je úřady vyšetřují kvůli možnému porušování pravidel na trhu s cennými papíry. Cena akcií obou podniků se dnes propadla o deset procent, což představuje denní limit. Vyšetřování podle zdrojů agentury Reuters čelí rovněž makléřská společnost Haitong Securities. Obchodování s akciemi tohoto podniku dnes bylo pozastaveno.

Řada lidí podle agentury AP považuje vyšetřování za pokus vládnoucí komunistické strany svést na makléřské firmy vinu za letní propad akciového trhu. Ten začal v polovině června a předcházel mu výrazný růst, ke kterému přispěla státní média povzbuzující veřejnost k nákupům akcií. Po propadu akciového trhu se objevila obvinění, že z vývoje těžily politicky podporované skupiny na úkor drobných investorů.

Čínský statistický úřad dnes oznámil, že zisky čínských průmyslových podniků se v říjnu meziročně snížily téměř o pět procent. Pokles tak vykazují již pět měsíců za sebou. Podle analytiků se nyní čínský průmysl potýká s nadbytečnými kapacitami.

Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 krátce po začátku dnešního obchodování vykazoval pokles o 0,7 procenta poté, co ve čtvrtek uzavřel na tříměsíčním maximu. K jeho poklesu velkou měrou přispěly těžařské společnosti, pro které představuje Čína významného odběratele.

Newsletter