Čínskou obdobu Nobelovy ceny míru dostal prezident Mugabe

Čínskou obdobu Nobelovy ceny za mír dnes získal dlouholetý zimbabwský prezident Robert Mugabe. Výběrová komise ocenila jeho údajné inspirativní vedení země a službu myšlenkám panafrikanismu, uvedla agentura AP. Mugabe je kvůli porušování lidských práv v Zimbabwe častým terčem kritiky ze strany Evropské unie i Spojených států. Čínská vláda se od udělování Konfuciovy ceny oficiálně distancuje.

Jednadevadesátiletý prezident afrického Zimbabwe je dalším z řady kritiků Západu, který získal čínskou Konfuciovu cenu míru. Již dříve ji obdržel například kubánský exprezident Fidel Castro nebo ruská hlava státu Vladimir Putin. Dostal ji ale například i bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Mugabe podle komise „překonal těžkosti nejrůznějšího druhu a věnoval se intenzivně budování politického a hospodářského systému své země a zároveň podporoval silně myšlenky panafrikanismu a africké nezávislosti“. Panafrikanismus je politická koncepce vyzývající ke sjednocení Afričanů a návratu kontinentu ke svým kořenům z dob před kolonizací.

Mugabe vládne v Zimbabwe od doby, kdy země získala nezávislost, tedy už 35 let. Jeho strana jej už označila za kandidáta i pro prezidentské volby v roce 2018.

Kromě zimbabwského prezidenta se do užšího výběru na nové laureáty Konfuciovy ceny letos dostali i kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates či jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Konfuciova cena byla zavedena v roce 2010, kdy Nobelovu cenu za mír dostal k nelibosti Číny vězněný čínský disident Liou Siao-po. Ten si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Newsletter