Čínský e-shop Alibaba bude nabízet české zboží

Čínský on-line obchod Alibaba bude nabízet i české výrobky, řekl novinářům na závěr třetího dne své pracovní cesty po Číně premiér Bohuslav Sobotka. Jeho dnešní program byl zaměřen na podporu regionálních vazeb mezi Českem a Čínou, které jsou podle Sobotky stejně důležité jako kontakty na centrální úrovni.

Jeden z největších e-shopů na světě Alibaba by podle Sobotky měl české zboží nabízet zatím dočasně. Česko se nicméně snaží dojednat stálou českou sekci, stejně jako se to podařilo ve čtvrtek s e-shopem čínské banky ICBC. „O podobnou aktivitu se snaží naše obchodní zastoupení se společností Alibaba,“ uvedl premiér. „Zatím to bude akce, která potrvá jenom omezenou dobu a jedná se o tom, aby tam byla trvalá sekce,“ řekl premiér.

Internetový prodejní portál Alibaba nabízí zboží firem z celého světa, pro zahraniční společnosti však uplatňuje přísnější podmínky vstupu než pro čínské. Mezi čínskými on-line obchody je největší, v globálním srovnání mu konkurují například americké portály Amazon nebo eBay.

Sobotkova setkání dnes byla zaměřena na podporu fungujícího českého byznysu. Se zástupci společnosti Home Credit, která v Číně uspěla díky nabídce spotřebitelských úvěrů, jednal v české restauraci v centru města Tchien-tin.

Následně se premiér s doprovodem přesunul do provincie Če-ťiang, která patří k nejrozvinutějším oblastem Číny. „Postupně teď navštěvuji jednotlivé regiony, jsou to ty části Číny, které už několik let udržují intenzivní kontakty s Českou republikou,“ popsal svůj program Sobotka.

Dodal, že snahou české vlády je soustředit se na několik regionů, kde již fungují česko-čínské vazby, a ty dále podporovat. „Nestačí jednat jenom na centrální úrovni, je důležité zajet do regionů a projevit snahu o regionální spolupráci,“ řekl.

Nejen české regionální vazby Sobotka podpořil i v pátek, kdy zahájil setkání regionálních lídrů platformy 16+1, kterou tvoří země střední, východní a jihovýchodní Evropy s Čínou. Českou Asociaci krajů označil za jeden z motorů této spolupráce.

Během Sobotkovy návštěvy, která končí v pondělí, již bylo podepsáno několik smluv a memorand. Týkají se obchodů v potravinářství, cestovním ruchu, letectví nebo lázeňství.

Sobotkovu návštěvu zaznamenala i čínská média. Anglicky psaný deník China Daily dnes uvedl, že předseda čínské vlády Li Kche-čchiang s českým premiérem mluvil o změně statusu čínské ekonomiky, která by čínským firmám usnadnila vstup na světové trhy. Podle analytika, kterého deník citoval, by bylo dobré, kdyby Česká republika Čínu v této snaze podpořila. Sobotka však uvedl, že Česko v této věci bude postupovat ve shodě se zeměmi EU.

Newsletter