Čínský Fosun prý jedná o koupi podílu v ruském těžaři zlata

Čínská společnost Fosun International vede exkluzivní jednání o koupi významného menšinového podílu v největším ruském těžaři zlata Polyus. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Pro Fosun, který investuje po celém světě, by to přitom byl první nákup v Rusku.

Fosun už mimo jiné koupil francouzskou turistickou společnost Club Med. Podnik má zájem o investice v Rusku a dalších rozvíjejících se zemích, například v Indii. Odklání se naopak od Evropy a rozvinutých zemích obecně.

Společnost Fosun není jediným čínským podnikem, který má zájem o nákup firmy zaměřené na těžbu zlata. Cena kovu se totiž pozvolna zotavuje a poptávka v Číně je vysoká. Státní společnost Zijin Mining a státem podporovaná firma Shandong Gold Mining jednají s kanadským těžařem zlata Barrick Gold o převzetí polovičního podílu v jednom dolu na těžbu zlata v Argentině.

Čína je největším světovým producentem, spotřebitelem i dovozcem zlata. Má přitom ambici stát se zemí, která bude určovat vývoj cen zlata na světových trzích.

Fosun a Polyus jednají už několik týdnů. Zbývá ještě dojednat závěrečné podmínky, včetně velikosti podílu. Podle jednoho ze zdrojů by Fosun mohl investovat do firmy vlastněné rodinou ruského miliardáře Sulejmana Kerimova zhruba dvě miliardy dolarů (48,7 miliardy Kč). Fosun a Polyus se odmítly ke zprávě vyjádřit.

Tržní kapitalizace společnosti Polyus činí podle propočtů agentury Reuters asi devět miliard USD. Firma disponuje čtvrtými největšími zásobami zlata na světě. Slabší rubl snížil náklady na těžbu a pomohl firmě Polyus vykázat za první pololetí rekordní ziskovou marži. Čistý dluh ale vzrostl v letošním roce kvůli odkupu akcií a na konci září činil 2,9 miliardy USD.

Newsletter